Teatralny koniec roku. Sylwestrowa premiera "Mayday 2"

2016-12-09 09:22:12(ost. akt: 2016-12-09 09:33:20)
"Mayday" - od lewej" Artur Hauke, Aleksandra Wojtysiak i Marcin Tomasik

"Mayday" - od lewej" Artur Hauke, Aleksandra Wojtysiak i Marcin Tomasik

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku skłania do podsumowań. Ale jak tu podsumowywać, kiedy koniec roku to okres nasilonej pracy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Kończą się m.in przygotowania do premiery spektaklu "Mayday 2", która będzie miała miejsce 31 grudnia.

Obrazek w tresci

Opowieść wigilijna
Obrazek w tresci

Dziewczynka z zapałkami

Nie przebrzmiały jeszcze echa obchodów Jubileuszu 40-lecia Teatru Sewruka i związanej z tym wydarzeniem premiery opery narodowej „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, a już trwają przygotowania do kolejnej premiery. Będzie to „MAYDAY 2” Raya Cooneya w przekładzie Elżbiety Woźniak. Tu przypomnienie - „MAYDAY” tegoż autora elbląski Teatr pokazał w tym roku, premiera odbyła się 12 lutego. „MAYDAY 2” jest kontynuacją przygód najbardziej znanego taksówkarza z Londynu, czyli Johna Smitha, który od lat niemal bezkolizyjnie lawiruje między dwiema kochającymi go żonami, sumiennie rozpisując w małym notesie plan podwójnego życia. Czym jednak jest jeden notes wobec potęgi Internetu?... Dzieci Johna Smitha - Gavin i Vicky poznają się właśnie przez Internet i od razu czują, że wiele ich łączy – wspólne pasje, plany i marzenia oraz… ojciec, który jest taksówkarzem i nazywa się John Smith.

Spektakl „MAYDAY” wyreżyserował Jerzy Sławiński. Natomiast realizacji „MAYDAY 2” podjął się znany aktor i reżyser Jerzy Bończak, który widział „ MAYDAY” na deskach Teatru Sewruka. Przyznał, że ma własną koncepcję wystawienia tej komedii, ale nie wyklucza zastosowania kilku rozwiązań z tamtego spektaklu. Scenografię i kostiumy przygotował Wojciech Stefaniak, a stroną muzyczną zajął się Wojciech Karpiński. W role dzieci Johna Smitha – Viki i Gavina, wcielają się Maria Semotiuk i Piotr Boratyński. Na scenie zobaczymy także Beatę Przewłocką, Teresę Suchodolską, Lesława Ostaszkiewicza, Jacka Gudejkę oraz Jerzego Przewłockiego. Premiera spektaklu „MAYDAY 2” odbędzie się na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w wieczór sylwestrowy 31 grudnia 2016 roku.

Oprócz intensywnych prób do nowego spektaklu, zespół Teatru Sewruka nie próżnuje. Grudzień to miesiąc Mikołaja i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też na Dużą Scenę Teatru wróciły spektakle „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa oraz „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Na Małej Scenie pokazujemy „Nie wszystko czerwone – Wysocki i Okudżawa” wg. scenariusza Aleksandra Trąbczyńskiego i Marcina Sosnowskiego.

Dzieją się też inne, niezwykle interesujące rzeczy. Dziś o godzinie 18.00 na Małej Scenie odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka. Bohaterem spotkania będzie tym razem poeta, pisarz i krytyk literacki Maciej Robert, a poprowadzi je Marta Eisler-Wrzeszcz. 15 grudnia na Dużej Scenie „Teatralia. Sztuka dla wszystkich”, czyli podsumowanie projektu realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Ornecie we współpracy z Teatrem Sewruka. Na scenie będzie można zobaczyć efekty pracy elbląskich aktorów – Ireny Adamiak i Piotra Boratyńskiego z ornecką młodzieżą. Z kolei 17 i 18 grudnia deskami Teatru zawładną młodzi tancerze – odbędzie się IV Konkurs Sztuki Baletowej Tańca Klasycznego i Współczesnego. A 19 grudnia tradycyjnie już „Scena przy stoliku dla dzieci” - „Świat i już” Philippa Dorina. No a potem to już tylko sylwestrowa premiera „MAYDAY 2”.

Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka

Źródło: Dziennik Elbląski