Czy znajdą się pieniądze na honoraria dla artystów występujących z Elbląską Orkiestrą Kameralną?

2016-12-09 11:30:50(ost. akt: 2016-12-09 11:47:09)

Autor zdjęcia: Elbląska Orkiestra Kameralna

Jaka będzie przyszłość Elbląskiej Orkiestry Kameralnej? Po wycofaniu się strategicznego sponsora EOK stracił ok. 200 tys. zł środków, które były przeznaczane na honoraria artystów występujących z muzykami. Ten problem był poruszany podczas debaty budżetowej.
O zwiększenie dotacji budżetowej o 140 tys. zł, która ma być przeznaczona na działalność koncertową Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zawnioskowała m.in. radna Jolanta Janowska (PiS).

— Będzie przeznaczona w całości na honoraria dyrygentów, solistów i innych muzyków, których zaangażowanie do podstawowego składu jest warunkiem koniecznym w zdecydowanej większości przedsięwzięć koncertowych Orkiestry. Brak tych środków spowoduje, że od 1 stycznia 2017 roku Orkiestra nie będzie mogła realizować swojej działalności koncertowej — mówiła w czasie debaty radna.

Dotychczas koszty honorariów artystów występujących z Orkiestrą zabezpieczane były pieniędzmi pozyskanymi od sponsorów. Niestety EOK utracił kluczowe, sponsorskie wsparcie i przychód w kwocie blisko 200 tys. zł rocznie.

Do wniosku radnej Janowskiej przychylił się także klub radnych Platformy Obywatelskiej. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie ukrywał jednak, że w projekcie budżetu na 2017 rok na taki cel nie ma dodatkowych środków.
— Ale będę się starał takie środki znajdować na bieżąco, by orkiestrze pomóc, tak jak i innym jednostkom kultury w mieście — podkreślał.

W planie budżetu na 2017 rok na działalność Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zabezpieczono prawie 1,6 mln zł. Pieniądze mają jednak pokryć tylko wynagrodzenia dla zespołu Orkiestry i koszty administracyjne.
as

Źródło: Dziennik Elbląski