Protestowali przeciwko rządowi PiS przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 [zdjęcia]

2016-12-13 16:51:42(ost. akt: 2016-12-13 19:12:17)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W Elblągu sympatycy Komitetu Obrony Demokracji wraz z Platformą Obywatelską i Nowoczesną w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego protestowali pod pomnikiem Ofiar Grudnia’70 przeciwko rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Przed tym samym pomnikiem wcześniej kwiaty złożyli przedstawiciele elbląskiej „Solidarności”, którzy nie kryją emocji i zarzucają, że to niegodne wykorzystywanie tej daty i miejsca.
W Elblągu w demonstracji antyrządowej wzięło udział około 200 osób.
— Aż się płakać chce na to, co dziś rząd robi — mówi Henryk Gusztaf, uczestnik demonstracji. — A w zasadzie jeden człowiek, który jest ograniczony w zawiści po śmierci swojego brata. On nie ma żadnych hamulców do wprowadzania zmian. Najbardziej się boję, że doprowadzi do zmiany ordynacji wyborczej. Już kiedyś zapowiedział, że chce rządzić przez 20 lat. Jeśli społeczeństwo nie zareaguje, to będziemy żyli tak jak on chce: zabiorą nam paszporty, a jak kobieta pójdzie do ginekologa z ciążą, to zaraz zostaną o tym powiadomione odpowiednie służby. Ludzie będą ubezwłasnowolnieni — dodaje.

Podczas manifestacji protestujący pojawili się m.in. z transparentami, na których były wypisane antyrządowe hasła.
— Przeraża mnie, że rząd łamie konstytucję, nie są do tej pory zaprzysiężeni legalnie wybrani trzej sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, a sam TK jest rozbijany na oczach obywateli. Nie takiej Polski się spodziewaliśmy. Pamiętam 1981 rok i stan wojenny. I widzę tu analogie. Bo zasady zarządzania naszym krajem przypominają co nieco styl rządzenia w tamtej Polsce. Cieszyłam się wolnością i demokracją, a w tej chwili uważam, że nasze obywatelskie prawa są zagrożone — dodaje Regina Ferster, elblążanka.

Uczestnicy demonstracji spotkali się pod pomnikiem Ofiar Grudnia’70. To oburzyło m.in. członków elbląskiej Solidarności, którzy nieco wcześniej, bo w samo południe złożyli w tym miejscu kwiaty i zapalili symboliczny znicz. Tylko tyle i aż tyle, bo jak mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiej Solidarności, 13 grudnia to data, którą nie należy czcić, ale trzeba o niej pamiętać.
— To ponury dzień w historii naszej ojczyzny. Równie ważną datą są także wydarzenia grudniowe. W tym tragicznym czasie zginęło bowiem trzech elblążan — przypomina Fiodorowicz. — Co do manifestacji KOD-u, to uważam, że to duża nieodpowiedzialność, wybranie tej daty i tego miejsca na manifestację swojego niezadowolenia wobec rządu. To zakrawa na najwyższe potępienie. To miejsce jest święte, nie może być tutaj happeningów tych, którzy w tamtym czasie przyczynili się do powstania tego pomnika.

Inne zdanie mają organizatorzy wtorkowej manifestacji.
— My nie szukamy wojny, zawsze będziemy wyciągali dłoń i manifestowali pokojowo. Ten dzień na pewno jest kontrowersyjny, ale chcemy go uczcić i wyrazić swoją obawę, że to, co dziś się dzieje może się skończyć stanem wojennym, bo obecny rząd już jest w stanie wojny z częścią społeczeństwa. Miała być dobra zmiana, ale my tego nie odczuwamy — mówi Tadeusz Kawa, członek zarządu elbląskiego KOD. — Jedyną formą naszego sprzeciwu jest pokojowa demonstracja i tak długo jak będziemy mogli, będziemy wyrażać swoje niezadowolenie.

Razem z sympatykami KOD-u w manifestacji brali również udział członkowie Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej.
— Wybraliśmy na zgromadzenie pomnik Ofiar Grudnia’70 dlatego, by pokazać, że działania, które są w zasadzie permanentnym stanem wojny ze społeczeństwem zawsze kończą się w ten sam sposób: z czołgami, aresztami i formalnym stanem wojennym — mówi senator z okręgu elbląskiego Jerzy Wcisła (Platforma Obywatelska). — Dzisiejsza polityka PiS polega na tym, że obywatelom odbiera się prawo do wolności i zgromadzeń. I to się w końcu skończy walkami na ulicach. Chcemy o tym przypomnieć, chcemy by ten pomnik był nie tylko pamiątką, ale przestrogą na przyszłość. My mniej liczymy na to, że nasza demonstracja dotrze do ludzi z PiS-u, bo słabo wierzymy w zdolność reformowania tej partii od wewnątrz. Ale wierzymy, że ona da siłę narodowi. Naród już pokazał, że potrafi wgrywać na ulicach z demagogią PIS-u. Wygrały kobiety, a ustawa o zgromadzeniach też została trochę opóźniona. Wierzę, że ludzie zaczną pokazywać, że nie zgadzają się na politykę PiS i to osłabi chęć zmieniania polskiego państwa w państwo totalitarne — dodał.
as


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek Chrapan #2135748 15 gru 2016 09:32

  Ogłaszali się przecież ze "strajkiem nie manifestacją, więc - "Strajkowali" wymienieni na plakacie: https://www.facebook.com/marek.chrapan/p osts/1167678693267965

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej #2134892 | 94.254.*.* 14 gru 2016 09:08

  Brawo Elblążanie!!! Tak trzymać!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. maciek #2134840 | 77.253.*.* 14 gru 2016 08:07

  JEDYNY rzad który dobrze chce dla zwykłych ludzi ,i tej TARGOWICY się to NIE podoba -HANBA ,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. maciek #2134839 | 77.253.*.* 14 gru 2016 08:06

  JEDYNY rzad który dobrze chce dla zwykłych ludzi ,i tej TARGOWICY się to NIE podoba -HANBA ,

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. ewelina78 #2134830 | 77.253.*.* 14 gru 2016 08:04

  Popatrzcie sobie na ubeckie twarze ,jak im dobrze było jak rzadziła ubecka mafia PO-PSL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)