Karnawał z elbląskimi kameralistami

2017-01-03 14:06:07(ost. akt: 2017-01-03 14:29:34)

Autor zdjęcia: UM w Elblągu

Wielbiciele dobrej muzyki mogą skorzystać z karnawałowego zaproszenia Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, w której ofercie karnawałowej znalazły się trzy interesujące koncerty.
Na początek roku Elbląska Orkiestra Kameralna przygotowała niezwykłe wydarzenie artystyczne - projekcję filmu niemego z muzyką na żywo. Kameraliści, 26 stycznia 2017 r. o godz. 19, wystąpią wraz ze znakomitymi solistami pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka. Na ekranie zaś pojawi się Pola Negri, w filmie „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.
„Mania” to dzieło kina niemego z 1918 roku, z Polą Negri w roli głównej. Przedstawia historię nieszczęśliwej miłości ubogiej pracownicy do utalentowanego kompozytora, wciągniętej w sieć intryg. Film uznany do 2006 r. za bezpowrotnie zaginiony, został odnaleziony i zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową. Stworzenie nowej muzyki do filmu powierzono Jerzemu Maksymiukowi. Pokazy „Mani” wraz koncertami, dyrygowanymi przez maestro, odbywały się w Polsce oraz europejskich stolicach. W wydarzeniu tym mogli też brać udział w 2011 r. elbląscy melomani.

Elbląska Orkiestra Kameralna przygotowała także propozycję na Walentynki. Dzień zakochanych umili nam koncert Atom String Quartet wraz z Krzysztofem Herdzinem. Krzysztof Herdzin - pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, wykładowca akademicki. Jest przykładem wszechstronnego artysty, spełniającego się równolegle w wielu dziedzinach, z tym samym, bardzo dobrym skutkiem. Atom String Quartet to jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych a zarazem wiodący polski zespół jazzowy. Jak określił członków Atom String Quartet Jan „Ptaszyn” Wróblewski to „czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu”.

W towarzystwie Orkiestry warto spędzić także „ostatki”. Karnawał zakończymy muzycznie 26 lutego 2017 r. koncertem, w którego repertuarze znajdą się między innymi najpiękniejsze i najbardziej znane melodie XIX i XX wieku, polki, walce i marsze w wykonaniu EOK i skrzypka Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper Berlin.
Informacja Elbląskiej Orkiestry Kameralnej


Źródło: Dziennik Elbląski