Thriller fantasy z morałem. Nowa powieść elbląskiej uczennicy

2017-01-04 11:07:25(ost. akt: 2017-01-04 11:35:07)
Magdalena Panek

Magdalena Panek

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Ma to być opowieść o nadziei oraz wierze w to, że z każdego życiowego upadku można się podnieść: tak swoją książkę zapowiada Magdalena Panek, uczennica "ekonomika". Thriller fantasy "Stalowa dama", to druga publikacja 18-latki.
Magdalena Panek jest uczennicą III klasy technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych. W ubiegłym roku wydała tomik poezji "Przedsionek nieba", bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytyków.


— Thriller fantasy to zaskakująca formuła? Dotychczas pisałaś przecież wiersze. 

— Nie odeszłam od poezji. "Stalową damę" rozpoczynam i kończę wierszem. Tą książką chciałam dotrzeć przede wszystkim do młodzieży, a najchętniej kupowane przez nią są właśnie fantastyka i kryminały.


— O czym więc ona będzie?

— Buduję w niej zupełnie inny od naszego, fantastyczny świat, ale chcę przekazać wartości ponadczasowe, takie, które rządzą też naszą rzeczywistością. Akcja powieści rozgrywa się w miejscowości, w której kiedyś stoczono wielką bitwę. Tu posłużyłam się prawdziwą historią. Taka bitwa miała miejsce około czterysta lat temu, w jednej z angielskich miejscowości. W mojej powieści szlachta po wymordowaniu odradza się w rzece i chce podbić miasto. Władze są bezsilne, bo ona ma ponadludzkie moce. I nagle pojawia się człowiek, zaczyna pomagać dziewczynie, której porwano siostrę. Aby ją odzyskać buduje armię, która ma walczyć przeciw szlachcie. Ale najważniejsze jest to, że budują ją z ludzi, którzy upadli lub są na życiowym zakręcie. Upadli w sensie mentalnym, albo fizycznym. Pochodzą na przykład z domów, w którym była przemoc, alkoholizm lub są samotni, bo zmarł im partner i nie mogli się po tym odnaleźć. 


— Czyli będzie to książka z morałem?

Tak. Chcę pokazać, że po każdym upadku można się podnieść. Bohaterowie książki odradzają się i walczą dla wspólnego dobra. Książka jest napisana prostym językiem. Liczy 95 stron, więc można ją przeczytać w jeden wieczór. "Stalowa dama" to początek serii. Chcę w niej pokazywać wartości, których dzisiaj nam brakuje, bo po prostu za szybko żyjemy.

— Jak pracowałaś nad powieścią?

— Miałam dużą przerwę, bo napisałam parę stron i nie wiedziałam co robić z dalej z tekstem, więc wylądował on w szufladzie. Dopiero w minione wakacje siadłam i napisałam całość. Po prostu trzeba mieć pomysł.


— Część z pomysłów zaczerpnęłaś ze swojego życia.
— Jednym z głównych wątków powieści jest miłość, ale nie tylko damsko-męska, lecz również miłość siostrzana. Mam młodszą siostrę, wiem, że więzi, która nas łączy nie da się z żadną inną porównać. W powieści jedna z sióstr zostaje porwana, druga o nią walczy. 
Nie chcę zdradzać, jak ta walka się kończy.

— Kiedy i gdzie będziemy mogli kupić twoją powieść?

— Jedno z większych wydawnictw na rynku jest mocno nią zainteresowane, ale musiałabym wyłożyć 5 tysięcy zł na promocję książki. Ta kwota oczywiście by mi się zwróciła, ale niestety nie jestem w stanie jej uzbierać. Jest też nią zainteresowane mniejsze wydawnictwo i to są pieniądze bardziej realne dla zdobycia przeze mnie. Jeśli dostanę stypendium, a jest taka szansa, to przeznaczę je na wydanie książki.


— Masz zaledwie osiemnaście lat, za sobą dobrze przyjęty debiut literacki, czyli tomik wierszy, przed sobą wydanie powieści. Czy wiążesz swoją przyszłość z pisaniem? 


— Nie chcę zarabiać na życie pisaniem. Po maturze chcę studiować w Szkole Głównej Handlowej, może jako drugi kierunek podejmę kulturoznawstwo. Ale nie chcę zarabiać na życie pisaniem. Wolałabym, by była to pasja, nie przymus.


Osoby lub firmy, które chciałby pomóc Magdalenie w wydaniu powieści mogą się z nią kontaktować:magdalena.panek@onet.com.pl.
Anna Dawid

Wiersz rozpoczynający powieść "Stalowa dama"

Przestań

Przestań czekać
na uśmiech
na znak
na wiosnę
na miłość
na czas

Przestań myśleć
o ukochanej
o pachnących kwiatach
o lampce czerwonego wina
o ponurym śpiewie słowików
o śmierci

Przestań oddychać
po co żyć
skoro
zamyślić się
poczekać
nie potrafisz

Magdalena Panek

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pym #2151479 | 188.146.*.* 5 sty 2017 10:40

    Powodzenia!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. poezja #2150788 | 4 sty 2017 14:14

    Na górze traktor, na dole traktor kocham traktory traktor

    odpowiedz na ten komentarz