To była pracowita noc dla elbląskich strażaków. Wezwano posiłki z Olsztyna

2017-01-05 12:31:15(ost. akt: 2017-01-05 12:37:06)
Bulwar Zygmunta Augusta, czwartek około godz. 12

Bulwar Zygmunta Augusta, czwartek około godz. 12

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Ta noc była wyjątkowo pracowita dla elbląskich strażaków. Silnie wiejący wiatr z północy wdmuchiwał wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg skutkiem czego jej poziom mocno przekroczył stan alarmowy. Efekt: zalany Bulwar Zygmunta Augusta i ulice, podtopione piwnice i domy. Szczególnie trudna sytuacja wystąpiła w Nowakowie i na Kępie Rybackiej.
W środę (4.01) późnym popołudniem do Elbląga dotarło załamanie pogody. Wiał silny wiatr, któremu towarzyszyły opady śniegu, a do tego szybko rósł poziom wody w rzece Elbląg przez tzw. cofkę. Za to zjawisko odpowiedzialny jest wiatr z północy, który wpycha wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg. Po godz. 20 elbląscy strażacy dostali jedno z pierwszych wezwań na ul. Radomską, do placówki Straży Granicznej, gdzie woda z rzeki była już blisko budynku. Rozpoczęła się akcja przeciwpowodziowa.

— W tej chwili nawet trudno zliczyć nam ilość strażackich interwencji, do których byliśmy wysyłani tej niespokojnej nocy. Ogólnie działaliśmy przede wszystkim w rejonie rzeki Elbląg, m.in. na ulicach Kotwiczej, Stawidłowej i Grochowskiej. Tutaj, a także na Bulwarze Zygmunta Augusta, na odcinku od Panieńskiej do budynku prokuratury, rozłożyliśmy rękawy przeciwpowodziowe i worki z piaskiem. Przed godz. 22 ulica w tym miejscu została zamknięta dla ruchu — mówi mł. bryg. Krzysztof Karolkiewicz, zastępca naczelnika wydziału operacyjnego Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Wyjątkowo niebezpiecznie było na Kępie Rybackiej i w Nowakowie, gdzie woda przekroczyła stan alarmowy aż o 85 cm. Strażacy i mieszkańcy najbliżej położonych od rzeki terenów po północy zaczęli ratować dobytek przed podtopieniami. Z informacji Powiatowego Zespół Zarządzania Kryzysowego w Elblągu wynika, że zostały tu podtopione parterowe części kilku budynków przy drodze powiatowej nr 1100N, przy której ułożono 90 metrów rękawów wodnych tak, by woda nie przelała przez koronę wału. Ucierpiała także stodoła i budynki gospodarskie na Kępie Rybackiej, gdzie wokół budynków zostały także ułożone worki z piaskiem.

Silnie wiejący wiatr spowodował także zerwanie linii energetycznych. W okolicach Elbląga i Braniewa ok. 360 odbiorców nadal pozostaje bez prądu, a na terenie województwa warmińsko-mazurskiego bez prądu pozostaje ok. 1547 odbiorców. Wiatr przewracał drzewa i łamał konary. W Elblągu, na ul. Janowskiej przewrócone przez wiatr drzewo spadło na płot oraz zaparkowanego w pobliżu daewoo tico.

Na szczęście nikomu nic się nie stało.
— Zniszczeniu uległy także trzy samochody zaparkowane na ul. Plac Wolności, na które przewróciło się drzewo. Na ul. Chopina szkodę przyniósł zaś złamany konar. W związku z powalonymi drzewami interweniowaliśmy także trzy razy na terenie samego powiatu — dodaje mł. bryg. Karolkiewicz.

W czwartek nad ranem do Elbląga dotarły strażackie posiłki z Olsztyna, których baza znajdowała się przy Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Zajchowskiego.
— W działaniach ratowniczych przez całą noc wspierał nas zespół Kompanii Przeciwpowodziowej "Jeziorak" z Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej — wyjaśnia mł. bryg. Karolkiewicz.

Przypomnijmy, że poziom ostrzegawczy dla rzeki Elbląg wynosi 590 cm, a poziom alarmowy 610 cm. W środę o godz. 23 poziom rzeki Elbląg wynosił 651 cm, by trzy godziny później osiągnąć stan kulminacyjny i poziom 663 cm. W czwartek (5.01), po godz. 9. poziom wody spadł i wynosił 645 cm. Strażacy ciągle monitorują sytuację i są w gotowości do wyjazdów. Prognozy pogody są nadal niekorzystne, po godz. 11 woda w rzece Elbląg znowu zaczęła się podnosić - o tej godzinie poziomie wody w rzece wynosił 643 - to jest o trzy centymetry więcej niż dwie godziny wcześniej. Strażacy są jednak dobrej myśli, bo siła wiatru spadła.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nep #2151696 | 188.146.*.* 5 sty 2017 13:46

    Dziękujemy! I bezpiecznego powrotu do domów życzę!

    odpowiedz na ten komentarz