Dlaczego nie wszyscy podatnicy rozliczają PIT online

2017-02-01 14:08:16(ost. akt: 2017-02-01 14:26:42)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Organy fiskalne prowadzą kampanie zachęcające podatników do rozliczania PIT online. Co roku liczba osób rozliczających pit online wzrasta, ale ciągle wielu podatników nie korzysta z tej formy.

Bezpieczeństwo rozliczeń


Niektórzy podatnicy mają obawy, czy rozliczanie PIT przez Internet jest bezpieczne.
Jeśli chcemy mieć pewność, że bezpiecznie rozliczymy pity, nasze dane i informacje wykorzystane w programie nie będą dostępne osobom postronnym, musimy przede wszystkim skorzystać z programu  z odpowiednimi zabezpieczeniami i wysokiej jakości certyfikatami. Korzystając z programu z dobrym zabezpieczeniem do wszystkich danych będziemy mieli dostęp tylko my.

Trudność samodzielnego rozliczenia


Wielu podatników uważa, że nie są w stanie sami sporządzić rocznej deklaracji podatkowej. Obawiają się, że popełnią dużo błędów, co może skutkować koniecznością korekty, a może nawet sankcjami karno skarbowymi. Najczęściej więc szukają pomocy u doradców podatkowych i zlecają rozliczenie do biura rachunkowego. Usługi takie wiążą się z kosztami.

Rozliczenie z programem pit


Rozwiązaniem tego problemu może być rozliczenie z programem pit. Rozliczenie pit z programem jest bardzo proste  i zajmuje niewiele czasu. Wystarczy komputer i dostęp do internetu.

Programy są z reguły  nieskomplikowane w obsłudze, tak że nawet osoby rozliczające pit online po raz pierwszy dadzą sobie radę z rozliczeniem bez problemu. Dobry program posiada nieskomplikowaną, łatwą do zrozumienia instrukcję obsługi. Na  wszystkich etapach rozliczenia, na każdym kroku, szczegółowo podpowie jak należy wypełnić konkretną rubrykę. Często wystarczy tylko odpowiedzieć na proste pytania, a program wygeneruje gotową deklarację.
Programy do rozliczania pit są bezpłatne (do użytku niekomercyjnego) i właściwie wyręczają podatnika zarówno w wypełnianiu formularzy, jak i  dokonywaniu wszelkich obliczeń. Podatnik nie musi wertować zawiłych przepisów podatkowych, aby wybrać prawidłowy druk, stosować się do limitów odliczeń ulg podatkowych, czy według reguł obliczyć wysokość należnego podatku. Jeśli wymagane są załączniki do składanej deklaracji (np. PIT/O dla wykazania ulg podatkowych, PIT/ZG dla  dochodów zagranicznych itd.) program automatycznie wypełnia te załączniki.

Program na bieżąco sprawdza druki pod kątem ewentualnych błędów, wskazuje miejsca do uzupełnienia lub poprawki. Nie trzeba przepisywać na nowo całej deklaracji (jak przy wersji papierowej), a tylko wprowadzić poprawki w sygnalizowanych miejscach.

Z dobrym programem rozliczenie podatku jest bardzo proste i zajmuje nam zaledwie kilka/kilkanaście minut. Poza tym mamy gwarancję poprawności obliczeń.

Czy wszystkie formularze można rozliczyć przez internet


Możemy mieć obawy, czy wszystkie rodzaje deklaracji można rozliczyć online. Rozliczając pity 2016 i korzystając z programu do rozliczania PIT, mamy gwarancję szybkiego i sprawnego rozliczenia każdej deklaracji podatkowej.

Najczęściej składana deklaracja jest PIT-37, na którym wykazujemy dochody uzyskiwane wyłącznie za pośrednictwem płatników (etat, zlecenie,renta i emerytura, świadczenia przedemerytalne, świadczenia wypłacane przez Fundusz Pracy, a także dochody z praw autorskich i innych praw majątkowych). Rozliczając PIT-37 od dwóch lat możemy korzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania. Od roku usługa ta dotyczy też deklaracji PIT-38 (dochody kapitałowe). Na podstawie informacji otrzymanych od płatników urzędnicy administracji fiskalnej przygotowują pity  które wystarczy podpisać i wysłać do urzędu skarbowego online. Bardzo ważne, aby przed wysyłka sprawdzić poprawność wszystkich danych. Mamy też prawo wprowadzić zmiany do przygotowanych zeznań. Jest to ważne, gdy chcemy skorzystać z odliczeń z tytułu ulg podatkowych, rozliczyć pit wspólnie z małżonkiem, przekazać 1% naszego podatku na rzecz OPP.
Wstępnie wypełnione zeznania dostępne są dopiero w połowie marca. Jeśli chcemy wcześniej złożyć zeznanie, musimy sami wypełnić formularze, tak jak w przypadku składania PIT-28, PIT-36, PIT-36-L, PIT-39. Bez względu na to, jakie są źródła naszych dochodów  (umowa o pracę, działalność gospodarcza, przychody kapitałowe, przychody z najmu, dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości) i w jakiej formie rozliczamy podatek (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt) , możemy wypełnić deklarację i przesłać pit online korzystając z programu pit.

Potwierdzenie złożenia pit online


Kolejną obawą, która często trapi wiele osób, jest to, czy PIT wysyłany przez Internet bezpiecznie dotrze do urzędu skarbowego.

Rozliczając się z programem pit, otrzymujemy UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Deklaracje podatkowe wysyłamy do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.Ministerstwa Finansów. UPO możemy pobrać dopiero po otrzymaniu z systemu e-Deklaracje statusu “200” dla wysyłanych przez nas dokumentów. Jest to potwierdzenie poprawności przetwarzania dokumentu. UPO jest potwierdzeniem, że nasz PIT bezpiecznie dotarł do urzędu skarbowego. Należy go przechowywać przez okres pięciu lat licząc od końca tego roku jako dowód złożenia deklaracji z zachowaniem terminu.