Na majówkę skok na głęboką wodę

2017-02-20 14:32:44(ost. akt: 2017-02-20 14:35:22)
Remont krytej pływalni przy ul. Robotniczej

Remont krytej pływalni przy ul. Robotniczej

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dwie nowe stalowe niecki, stacja uzdatniania wody i system elektronicznej obsługi klientów, tzw. ESOK. Na krytej pływalni przy ul. Robotniczej prace idą pełną parą. Niewykluczone, że pierwszych kąpieli będzie można zażywać już w majówkę.
Stary basen przy ul. Robotniczej był w bardzo kiepskim stanie technicznym. Konieczny był remont obiektu, ale temu na przeszkodzie stanął brak pieniędzy. Chodziło o niebagatelną kwotę, bo planowana inwestycja miała kosztować prawie 5,5 mln zł.

W marcu 2016 roku władze Elbląga wystąpiły z wnioskiem do ministerstwa sportu o dofinansowanie modernizacji krytej pływalni. Udało się i Elbląg w dwóch transzach pozyskał na remont obiektu ponad 2,7 mln zł. Prace w obiekcie wykonuje konsorcjum dwóch elbląskich firm: Przemysłówka i Elzambud.

Na wyremontowanym basenie pojawią się dwie nowe niecki stalowe, a także stacja uzdatniania wody wyposażona w sterowanie automatyczne. W zakres pozostałych prac wejdzie m.in. przebudowa plaż basenowych, toalet, szatni, wentylacji w budynku oraz wymiana instalacji:wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, stolarki okiennej i drzwiowej.

— W tej chwili na basenie trwa montaż niecek stalowych, dużej i mniejszej do nauki pływania. Betonowana jest płyta denna i przygotowywane kanały, które znajdą się pod niecką. Na ciągach komunikacyjnych układane są płytki, trwa również montaż balustrad. Niemal do końca prac modernizacyjnych wykonywany będzie montaż instalacji do uzdatniania wody i instalacji wentylacyjnej — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.

Prace przy basenie początkowo miały się zakończyć do końca lutego, ale wykonawcy wystąpili z pismem o jego wydłużenie.
— Obowiązuje termin 31 marca i wszystko wskazuje na to, że będzie on dotrzymany. Zaplanowano rozszerzenie zakresu robót, chcemy również wprowadzić system elektronicznej obsługi klientów, tzw. ESOK — mówił wiceprezydent Janusz Nowak podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.


Dzięki zastosowaniu systemu ESOK klienci mają całkowitą niemal swobodę w wyborze oferowanych usług i poruszaniu się po obiekcie, natomiast personel może skutecznie kontrolować ruch na pływalni i rozliczać klientów za wykorzystane przez nich usługi.
— Termin zakończenia prac na dzień 31 marca nie oznacza jednak, że z obiektu będzie można już korzystać. Czekają nas jeszcze odbiory robót, napełnienie wodą niecek basenu oraz kontrola jej jakości przez sanepid. Myślę, że dopiero w pierwszych dniach maja udostępnimy obiekt przy ul. Robotniczej mieszkańcom — kończy wiceprezydent Nowak.

Kryta pływalnia przy ul. Robotniczej od momentu otwarcia przez 27 lat była jedynym tego typu miejskim obiektem. Użytkownicy mogli tu korzystać z dużej niecki basenowej z sześcioma torami, o wymiarach 25m na 12,5 m i głębokości od 1,2 m do 3,8 m. Miała widownię na 200 miejsc siedzących oraz małą nieckę do nauki pływania o wymiarach 10,5 m x 4,5 m i głębokości od 0,8 m do 1 m.

Ponadto w obiekcie znajdowały się szatnie, toalety, kawiarenka z widokiem na halę basenową oraz sklepik z artykułami pływackimi. Pływalnia pozostaje nieczynna od 2015 roku, co zbiegło się z otwarciem Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka przy ul. Moniuszki.
as

Źródło: Dziennik Elbląski