Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Dowódca żegna się z Orkiestrą Wojskową w Elblągu. Olbrzymi awans

2017-03-13 21:24:25 (ost. akt: 2017-03-13 21:51:51)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Kapitan Maciej Skrzypczak żegna się z Orkiestrą Wojskową w Elblągu. Uroczystość pożegnania dotychczasowego dowódcy odbędzie się w najbliższą środę. Od 20 marca kpt. Skrzypczak obejmie stanowisko dowódcy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie.


Kapitan Maciej Skrzypczak był dowódcą Orkiestry Wojskowej w Elblągu od 2003 r. Jest absolwentem Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pod jego batutą orkiestra zdobyła wiele nagród i wyróżnień w licznych konkursach. Także elblążanie mieli okazję wielokrotnie przekonać się o umiejętnościach Orkiestry Wojskowej podczas ich koncertów na imprezach masowych, jak np. Lato w Formie.

Kpt. Skrzypczak żegna się również z Elblągiem. Od 20 marca obejmie stanowisko dowódcy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie.

Niewielu o tym wie, ale Orkiestra Wojskowa w Elblągu jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej rodowód sięga czasów II wojny światowej, kiedy 7 maja 1944 r. został utworzony w Sumach (na terenie byłego Związku Radzieckiego, obecnie Ukraina) IV Zapasowy Pułk Piechoty. W jego skład została powołana także orkiestra. W tym czasie liczyła ona 70 żołnierzy, którzy wykonywali różne zadania. Orkiestra brała udział w pogrzebach żołnierzy, opatrywała rannych, oczyszczała szlaki komunikacyjne. Do 1949 r. stacjonowała w Gdańsku, a w maju tego roku została podzielona na trzy orkiestry i przeniesiona do Elbląga, Malborka i Braniewa. W tych dwóch ostatnich miastach zostały już zlikwidowane.

Wywiad, jakiego udzielił nam kpt. Maciej Skrzypczak przed ubiegłorocznym wyjazdem na Musikparade w Niemczech