Ryszard Petru w Elblągu. Mówił m.in. o "depisyzacji" i jak wygrać z PiS

2017-03-18 14:23:27(ost. akt: 2017-03-18 16:00:27)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

— Jedynym sposobem na wygranie z PiS-em jest stanowczość w punktowaniu tego, co złe, ale jednocześnie proponowanie rozwiązań. Ludzie muszą zobaczyć, jak ta lepsza Polska ma wyglądać. Sam anty-PiS nie wystarczy — mówił Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, który w sobotę spotkał się z mieszkańcami Elbląga.
Sobotnie spotkanie przewodniczącego Nowoczesnej z mieszkańcami Elbląga odbyło się w Hotelu Arbiter. Przez godzinę Ryszard Petru mówił o sytuacji politycznej w kraju oraz odpowiadał na pytanie. Spotkanie rozpoczął jednak od apelu o udział w manifestacji, która odbędzie się 25 marca w Warszawie pod hasłem "Kocham Cię, Europo".
— Uważam, że w tej sprawie jest potrzebny bardzo mocny głos polskiego społeczeństwa — mówi Petru. — To jest ponadpartyjna manifestacja, bo w tej sprawie musimy być jednoznaczni. Chodzi o to, żeby być razem, zademonstrować dla Polski i całego świata.

Lider Nowoczesnej podczas spotkania mówił także o reformie oświaty, w wyniku której zostaną zlikwidowane gimnazja.
— Bardzo zła reforma. Trudno znaleźć kogoś, kto będzie z niej zadowolony, oprócz pani Zalewskiej (Anna - minister edukacji - red) — ocenił i tłumaczył, dlaczego rząd zdecydował się na jej wprowadzenie. — Chcą ukształtować nowego człowieka. Tak jest, że młodzi ludzie w wieku 18-24 lat, według statystyk, głosują podczas wyborów głównie przeciwko rządowi. Tak też było podczas ostatnich wyborów. PiS chce ukształtować 15-16-letniego człowieka na wzór i podobieństwo do siebie, żeby głosował na partie narodowo-socjalistyczne.

Krytycznie ocenił również pracę ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.
— Ma takie pomysły, że gospodarka "zjechała" z 3,8 do 2,8 i nazywa to sukcesem. Uważam, że za każdy taki "sukces" powinno się dawać kwiatka. Bo dzisiaj mamy tak, że jak ktoś przegrywa, to kwiaty mu się daje na lotnisku — mówił.

Ryszard Petru podkreślił, że trzeba mówić o tym, jak będzie wyglądała Polska, gdy od władzy zostanie odsunięte PiS.
— Nie chcę już narzekać na PiS, bo to już się robi mało produktywne, ale chcę powiedzieć jak Polska powinna wyglądać po PiS. Trzeba będzie dokonać depisyzacji, szyli szybkiej naprawy tego, co zostało zepsute — powiedział. — Taksówkarz powiedział mi, że trzeba jeszcze bardziej populistycznie niż oni. Nie zgadzam się z tym. Przekonywanie przekonanych nie jest celem. My musimy przekonać tych, którzy zastanawiają się na kogo głosować i tych, którzy zagłosowali na PiS i teraz tego żałują. (...) Jedynym sposobem na wygranie z PiS-em jest stanowczość w punktowaniu tego, co złe, ale jednocześnie proponowanie rozwiązań. Ludzie muszą zobaczyć, jak ta lepsza Polska ma wyglądać. Sam anty-PiS nie wystarczy.

I przypomniał projekty ustaw Nowoczesnej dotyczące: zrównoważonego budżetu, obniżenia podatków PIT i CIT, uproszczonej księgowości dla małych firm, a także projekty ustaw antysmogowej i o drzewach.

Petru był także pytany o współpracę opozycji, w tym m.in. z Platformą Obywatelską.
— Do tanga trzeba dwojga. Uważam, że potrzebne jest działanie wspólne. Z wieloma osobami z Platformy Obywatelskiej można się dogadać. Czuję także odpowiedzialność historyczną. Nie może być tak, że się nie dogadamy i przejdziemy w taki sposób do historii. Ale zawsze podkreślam, że do tanga potrzeba dwojga — odpowiedział.
AKT


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom29 #2205250 | 89.231.*.* 20 mar 2017 13:07

  "Sam anty-PiS nie wystarczy — mówił Ryszard Petru, lider Nowoczesnej". A jaki jest "program" opozycji od 1,5 roku ? TYLKO anty-PiS i nic innego. Żadnych konkretów, żadnych sensownych projektów ustaw. ZERO. Zostaje tylko folklor w stylu kolejnych gaf jezykowych i Madera.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. wkurwiony #2205210 | 89.229.*.* 20 mar 2017 11:49

  Pan Petru powinien w tym dniu być w Warszawie na manifestacji w obronie sądów, a nie z wykładami jeździć. Poza tym niech oni się obaj ze Schetyną kopną w głowę, jeden na drugiego zwala, że nie mogą się porozumieć. Jak dzieci w piaskownicy : "to on mnie bijeeeee...." Obaj GŁUPCY. A PiS robi co chce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. WON! #2204647 | 31.0.*.* 19 mar 2017 10:36

  Petroniusz był sam czy z Niedopchnęcją?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Cow #2204569 | 188.146.*.* 19 mar 2017 08:04

  Ludzi sporo. Większość partyjnych spoza El. Zero konkretów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. sagan #2204556 | 77.253.*.* 19 mar 2017 07:41

  Wykład MĘDRCA dla 10 osób, tak to było cudowne przezycie.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)