Wirtuozi skrzypiec w Elblągu

2017-04-18 09:23:25(ost. akt: 2017-04-18 09:27:39)
Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz

Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz

Autor zdjęcia: arch. EOK

Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert „Wieczór Wirtuozów".
Koncert odbędzie się 22 kwietnia 2017 r. godz.19:00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Z elbląskimi kameralistami pod dyrekcją Marka Mosia wystąpią wirtuozi skrzypiec – Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz.

Artyści wykonają między innymi Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową – Sławomira Czarneckiego, które powstało na ich zamówienie i jest im dedykowane. Sam kompozytor podkreśla, że jest to utwór, poprzez który chciałby - aby zarówno dla wykonawców jak i dla słuchaczy, słowa radość, fascynacja i zauroczenie nabrały szczególnego znaczenia. Tytuł „Liliowe" pochodzi od nazwy przełęczy tatrzańskiej, oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich, gdzie kompozytor zafascynowany pięknem gór, często odpoczywa przemierzając grań tatrzańską.

Góralskie rytmy zawarte w tym utworze prowokują solistów do niemal tanecznych kroków na estradzie. Concerto wykonane po raz pierwszy przez Krzysztofa Jakowicza z synem Jakubem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego było bisowane! To się naprawdę nieczęsto zdarza utworom współczesnych kompozytorów. Mamy nadzieję, że Concerto Liliowe wykonane przez Krzysztofa Jakowicza i Jakuba Jakowicza podobne wrażenie wywoła także w Elblągu.

Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Jakub Jakowicz - skrzypce
Marek Moś - dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie między innymi:Jan Sebastian Bach  Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę, Sławomir Czarnecki  Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec i orkiestrę.
Bilety: 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy).
Informacja EOK

Źródło: Dziennik Elbląski