Chcieli rozbudować dom. 14-osobowa rodzina spod Elbląga z gigantyczną karą...

2017-04-26 15:40:47(ost. akt: 2017-04-26 16:09:13)
Rodzina Brzezickich nie kryje radości. 50 tys. zł to kwota astronomiczna dla takiej rodziny, jak nasza — mówią

Rodzina Brzezickich nie kryje radości. 50 tys. zł to kwota astronomiczna dla takiej rodziny, jak nasza — mówią

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Chcieli rozbudować dom, by przystosować go pod potrzeby swoje i 12 dzieci, które wychowują. Jedno niedopatrzenie spowodowało, że rodzina Brzezickich z Przezmarka dostała do zapłaty 50 tysięcy złotych kary.
Dom w Przezmarku państwo Brzeziccy otrzymali od rodziców w ślubnym spadku, w 1995 roku.
— Wcześniej budynek funkcjonował jako dawna zlewnia mleka, była tam także obora. To było jedno, wielkie pomieszczenie: nie było tam nawet prądu, ani wody — wspomina pani Barbara.

Młode małżeństwo wspólnie, własnymi siłami, zaczęło zagospodarowywać obiekt pod funkcje mieszkalne. Mijały lata, na świecie pojawiły się dzieci.
— Doczekaliśmy się 12 potomków. Najstarsza córka ma 26 lat, najmłodsza - 9. Teraz trójka dzieci już z nami nie mieszka, ale w miarę jak drobiazgu przybywało, sukcesywnie zaczęliśmy rozbudowywać nasz dom. Ja zajmuję się dziećmi, mąż pracuje w zakładzie stolarskim i praktycznie większość tego to, co zarobił wkładaliśmy w remont naszego domu — mówi kobieta.

W 2013 r. zaczęły się jednak problemy.
— W tej chwili mamy w domu pięć pokoi. A przydałyby się jeszcze ze dwa tak, by dziewczynki i chłopcy mieli swoje oddzielne kąciki. Ponownie przystąpiliśmy do przebudowy domu na podstawie projektu wykonanego przez architektów. Wszystko przebiegało sprawnie, dopóki nie dostaliśmy od Powiatowego Nadzoru Budowlanego pisma z nakazem zapłaty grzywny w wysokości 50 tys. zł z tytułu niewystąpienia o pozwolenie na budowę. Niestety, na tym etapie nikt nas o czymś takim nie poinformował — opowiada pani Barbara.

Kwota 50 tys. zł dla wieloosobowej, skromnie żyjącej rodziny, była niemożliwa do zapłacenia. Ktoś poradził panie Barbarze, by poszukała pomocy u posłów ziemi elbląskiej. W ten sposób sprawą rodziny z Przezmarka zajął się poseł Jerzy Wilk (PiS).

— Pani Barbara trafiła do mnie z tym problemem w 2016 roku. Walczyliśmy zarówno z Urzędem Wojewódzkim, który mógł tę decyzję zmienić, jak i z Ministerstwem Finansów. Jesienią 2016 roku udało się tę grzywnę zmniejszyć do kwoty 12,5 tys. zł, ale to nadal była za duża suma dla tej rodziny — mówi poseł Wilk. — Walczyliśmy o całkowite umorzenie kary i ostatecznie, na początku bieżącego roku, wicepremier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o całkowitym umorzeniu długu.

Rodzina Brzezickich nie kryje radości.
— 50 tys. zł to kwota astronomiczna dla takiej rodziny, jak nasza. Zawsze żyliśmy skromnie, nie brakowało dni, kiedy na stół mogłam postawić tylko chleb ze smalcem, ale żyliśmy zawsze uczciwie i staramy się dobrze opiekować dziećmi — mówi pani Barbara. — Pomaga nam opieka społeczna i bardzo ulżył nam także program 500+. Wcześniej wielu rzeczy musieliśmy dzieciom odmawiać, teraz żyje się nam lepiej.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sprawiedliowsć #2232616 | 83.9.*.* 27 kwi 2017 12:07

  Polska , to jest Polska w całej okazałości :) Życzę jak najszybszej interwencji ministerialnej .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Brawo dla tych Państwa! #2232603 | 37.47.*.* 27 kwi 2017 11:57

  Islamiści mają średnio 6stkę dzieci na głowę i w ciągu 3 pokoleń przejmą Europę Zachodnią. W PL średnio na rodzinę przypada jedno dziecko - wymieramy. Taka heroiczna postawa jak Państwa (wychowanie to ciężka praca) w kraju kondoniarzy z jedynakami, Brajanami i Dżesikami, zasługuje na najwyższe uznanie. Dzięki takim, jak Wy Polacy nie wymrą. Dużo zdrowia i cierpliwości!

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Kokospoko. #2232585 | 27 kwi 2017 11:35

   Znowu , kur...wa, jakiś pazerny urzędas chce zarobić Skurwysyństwo i zerowanie na rodzinie, to norma urzędnicza w Polandii , a powinno się takie praktyki gnębić. Sam bym odstrzelił łeb pazernej biurwie, gnidzie !A

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. xx #2232570 | 5.174.*.* 27 kwi 2017 11:18

   mówienie ze anulucie bo mam 12 dzieci jest chore. zaslanianaie sie potomstwem uwazam za swinstwo. antykoncepcja istnieje. zastanawiam sie .... jak wczesniejsze pokoje były robione to nie tezba bylo pozwolenia???? a teraz dwa i juz trzeba. ktos cos olał. tyle sie mówi o pozwoleniach itd a tu nie wiedzieli. nie wierze w te wymówki. rzecz druga zyjąc w takiej biedzie tyle dzieci...... kuzwa skazywać na chleb ze smalcem i dalej dzieci robić. sorki ale dla mnie to jest chore i nie nazywajcie tego milością proszę

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ROBOTNIK BUDOWLANY #2232537 | 188.146.*.* 27 kwi 2017 10:52

    Czy ja wiem czy taka dotkliwa kara? Z samych dzieci 5500 zł miesięcznie pewnie dostają + inne zasiłki.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (12)