W Żuławskiej Fabryce Mebli rozmawiali o rozwoju gospodarki w regionie [zdjęcia]

2017-04-28 17:40:00(ost. akt: 2017-04-28 21:11:48)
Od lewej: poseł Leonard Krasulski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, Piotr Wójcik i Leszek Wójcik

Od lewej: poseł Leonard Krasulski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, Piotr Wójcik i Leszek Wójcik

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Prosto z Meksyku przyjechał do Elbląga Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W Żuławskiej Fabryce Mebli spotkał się w piątek (28.04) z przedstawicielami firmy oraz regionu warmińsko-mazurskiego, by porozmawiać na temat perspektyw rozwoju gospodarczego w województwie.
Przed południem Krzysztof Senger wraz z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim wizytowali zakład fabryki Michelin w Olsztynie, a po południu przyjechali do Elbląga, by przyjrzeć się zasobowi Żuławskiej Fabryki Mebli, jednej z trzech fabryk firmy Meble Wójcik: potentata w branży meblarskiej w regionie warmińsko-mazurskim.

— Fabryka Wójcik to rekordzista jeśli chodzi o liczbę pozwoleń w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma dostała ich do tej pory sześć. Pamiętam, gdy firma wchodziła do strefy 10 lat temu zatrudniała 150 osób. Dziś, po sześciu zezwoleniach daje pracę 1500 osobom — chwalił Grzegorz Smoliński, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wizyta Krzysztofa Sengera w Elblągu nie była przypadkowa. Wiceprezes PAiH wrócił w czwartek z rządowej wizyty w Meksyku, gdzie prezydent Andrzej Duda otworzył w stolicy tego kraju biuro handlowe - placówka będzie wspomagała rodzimych przedsiębiorców chcących rozpocząć współpracę z rynkami do tej pory niedostępnymi dla Polski.
— Nasza agencja od kilkunastu lat przyciąga zagranicznych inwestorów, a od niedawna pomaga także inwestorom polskim. Firma Meble Wójcik radzi sobie świetnie w eksporcie w krajach UE, ale chcemy wspierać także polskie firmy na innych, trudniejszych rynkach, wspomagając ich przez nasze biura handlowe. Z tego otwartego w Mexico City będą mogły korzystać właśnie polskie przedsiębiorstwa — mówi Krzysztof Senger.

Wprawdzie firma Meble Wójcik nie zerka jeszcze w stronę rynku Ameryki Łacińskiej, ale w eksporcie, oprócz sprzedaży swoich produktów na rynki Europy Zachodniej, może się także pochwalić wynikami w nieco bardziej egzotycznych kierunkach świata.
— Chiny, Filipiny, Arabia Saudyjska — wymienia Piotr Wójcik, prezes Żuławskiej Fabryki Mebli. — W tym miesiącu rozpoczęliśmy współpracę z Marokiem, a w najbliższych dniach - z Irakiem. Być może te rynki teraz nie znaczą dużo, ale w najbliższych latach to będzie znaczna część dywersyfikacji naszej sprzedaży. Cieszy mnie, że Polska buduje sobie dobre przyczółki współpracy z wieloma krajami na świecie. To o co możemy apelować, to również potrzeba dbania o dobre kontakty z najbliższymi partnerami, krajami tzw. starej Unii Europejskiej, krajami niemieckojęzycznymi. Ale na pewno musimy wybiegać także dalej — dodaje Piotr Wójcik.

I wskazuje, że aby firma mogła się rozwijać potrzebuje także dobrych warunków do dynamicznego rozwoju, budowania bazy produkcyjnej i usługowej dla partnerów z całego świata.
— Takie przywileje daje nam obecność w W-M SSE. W ciągu 10 lat obecności w strefie grupa naszych firm zainwestowała prawie 260 mln zł w budowę dwóch nowych fabryk i modernizację mocy w naszej pierwszej fabryce Fabryce Mebli Stolpłyt. To dzięki przywilejom nabytym w strefie (m.in. zwolnienia z podatków - red.) mogliśmy się dynamicznie rozwijać. Ale nic za darmo, bo firma musi być zyskowna, by korzystać z pomocy publicznej. My jesteśmy dobrym przykładem dobrego rozwoju — mówi Piotr Wójcik.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna notuje za to coraz większe sukcesy.
— W 2017 r. mamy nakłady inwestycyjne deklarowane przez przedsiębiorców na poziomie 1,16 mld zł. W 2016 r. wydaliśmy 16 pozwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw, w tym 13 firmom polskim. Jeszcze w tym roku chcemy zmaterializować kilka nowych pozwoleń jeśli chodzi o sam Elbląg. Bo w tutejszej podstrefie ciągle mamy do zagospodarowania jeszcze prawie 22 hektary terenów. Trwa także procedura obejmowania 6,5 ha gruntu Modrzewiny Południe, który włączyliśmy aportem od skarbu państwa. Być może w okresie wakacyjnym znajdzie się on w strefie — mówi prezes Grzegorz Smoliński.

Region warmińsko-mazurski potrzebuje nowych inwestycji i rozwoju gospodarczego.
— Bardzo dobrym do tego zadatkiem są inwestycje drogowe tutaj realizowane, co spowoduje, że już niedługo nie będziemy regionem wykluczonym komunikacyjnie, co często było barierą dla inwestorów dla lokowania tu swego kapitału. Podobnie dzieje się na kolei i w obszarze dróg wodnych — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.
asKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HAJDI #2234276 | 94.254.*.* 29 kwi 2017 09:27

    Z calym szacunkiem dla MEBLE WOJCIK doszli dotego swoja ciezko praca tylo niewiem dlaczego ten pierwszy zlewej inz DRZEWOZNASTEA tam stoi wolal bym zeby byl pan WILK bylo by inzczej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz