Wtorek, 6 grudnia 2022. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Maturzyści mierzą się z królową nauk [zdjęcia]

2017-05-05 11:03:13 (ost. akt: 2017-05-05 12:49:20)
Na korytarzach II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu na krótko przed rozpoczęciem testu maturalnego z matematyki, panował spokój i luźna atmosfera

Na korytarzach II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu na krótko przed rozpoczęciem testu maturalnego z matematyki, panował spokój i luźna atmosfera

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Zadania z matematyki na poziomie podstawowym rozwiązywali maturzyści w piątek (5.05) podczas drugiego dnia matury 2017. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9.

Na korytarzach II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu na krótko przed rozpoczęciem testu maturalnego z matematyki, panował spokój i luźna atmosfera.

— Nastrój mam dobry i nie czuję jakiegoś wielkiego stresu. Matura z matematyki z roku na rok wygląda podobnie. Zadania ułożone są według pewnego klucza. Są więc potęgi, logarytmy czy nierówności w otwartych zadaniach. Zobaczymy, co się trafi, bo każdy jest mocny z czego innego. Ja dobrze radzę sobie z algebrą, jestem też mocna z równań i nierówności — mówi Karolina Bzowska, tegoroczna maturzystka.

Na egzaminie z matematyki trzeba rozwiązać zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Tych drugich na maturze będzie mniej, ale będą one wyżej punktowane. Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie podstawowym w ubiegłym roku składał się z 25 zadań zamkniętych oraz 9 zadań otwartych.

— Liczę, że w tym roku na egzaminie pojawią się zadania z planimetrii i geometrii bo to ten dział królowej nauk, w którym zdecydowanie celuję — śmieje się kolejna maturzystka, Katarzyna Bielińska. — Ale czuję się dobrze przygotowana do egzaminu, bo w trakcie roku szkolnego mieliśmy jeszcze dodatkową godzinę matematyki, na której przerobiliśmy cały materiał maturalny. Wcześniej napisaliśmy także egzamin próbny, który wypadł dobrze i który dodatkowo omówiliśmy, żeby nie zostały nam żadne wątpliwości, czy niewiadome.

Na egzamin maturalny z matematyki można zabrać na salę linijkę, prosty kalkulator i cyrkiel. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała także wzór tablic i wzorów matematycznych, z których każdy maturzysta będzie mógł skorzystać podczas pisania egzaminu.

— To jest dla nas duże ułatwienie, bo możemy korzystać ze wzorów i nie musimy się tym martwić, że coś zapomnimy w stresie. A jeśli ktoś umie posługiwać się taką kartą, to powinien ten egzamin zaliczyć — dodaje Karolina.
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym potrwa 170 minut i zakończy się krótko przed godziną 12.
as

Źródło: Dziennik Elbląski