Wkrótce otwarcie basenu na Robotniczej. Odnowiony za 5,5 mln złotych

2017-05-06 08:00:00(ost. akt: 2017-05-05 19:27:08)
Basen przy ul. Robotniczej w tym miesiącu zostanie ponownie otwarty

Basen przy ul. Robotniczej w tym miesiącu zostanie ponownie otwarty

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Zakończyła się modernizacja pływalni przy ul. Robotniczej. Już w tym miesiącu obiekt ma zostać otwarty. Za to zamknięty został hotel Stadion przy ul. Brzeskiej. Nowym gospodarzem budynku ma zostać Integracyjny Klub Sportowy Atak Elbląg.
Położony przy ul. Brzeskiej hotel Stadion przez wiele lat służył jako baza noclegowa turystom, rodzinom, gościom delegacyjnym i drużynom sportowym, które odwiedzały Elbląg. Obiekt był doskonale położony komunikacyjnie, w przedłużeniu głównego wjazdu do miasta od strony Gdańska, mały i z konkurencyjnymi cenami. Jego gospodarzem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Z roku na rok obiekt jednak budził coraz mniejsze zainteresowanie. Baza hotelowa wymagała bowiem gruntownego remontu, a na ten ostatni w miejskiej kasie brakowało pieniędzy. W 2016 r. hotel przyniósł aż 150 tys. zł. straty - dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. W związku z tym władze Elbląg postanowiły, że od maja obiekt przy ul. Brzeskiej zostanie zamknięty.

— Gdy łączyliśmy MOSiR z Centrum Sportowo-Biznesowym i Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka zapowiadaliśmy, że będziemy szukali operatorów, którzy przejmą od MOSiR hotele. Na początku nie było chętnych, więc zostały przy MOSiR. Z ofertą wystąpił Integracyjny Klub Sportowy Atak, który chce przy ul. Brzeskiej stworzyć centrum szkoleniowe dla sportowców niepełnosprawnych i ta oferta została przyjęta — mówi prezydent Elbląg Witold Wróblewski.

Atak to elbląski klub, który w ciągu ostatnich lat zorganizował w mieście dwie duże imprezy o zasięgu międzynarodowym: w 2013 r. mistrzostwa Europy, a rok później mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco kobiet i mężczyzn.

Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do radnych, którzy uchwałę dotyczącą przejęcia hotelu przez Atak mają przegłosować na czerwcowej sesji Rady Miejskiej. Jednak radnych interesuje, co stanie się z załogą pracowniczą zlikwidowanego hotelu. Prezydent Wróblewski na kwietniowej sesji zapewniał, że wszyscy pracownicy - łącznie sześć osób - otrzymali propozycję pracy w innym miejscu.
— W maju otwieramy pływalnię przy ul. Robotniczej. To tu m.in. znajdą pracę — wskazywał prezydent.

Remont pływalni przy ul. Robotniczej zakończył się w kwietniu.
— 25 kwietnia rozpoczęły się na obiekcie czynności odbiorcze. Mała niecka jest już napełniona wodą, duża jeszcze nie w całości. Później zaczniemy odbiory przez sanepid, straż pożarną i inne instytucje, ale także trzeba będzie sprawdzić obiekt pod kątem uzyskiwania wszystkich parametrów dotyczących temperatur czy wilgotności, a także sprawdzić, jak pracują systemy. Na pewno w maju obiekt zostanie oddany do użytku — mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

Basen przy ul. Robotniczej był w kiepskim stanie technicznym. Konieczny był remont obiektu. Chodziło o niebagatelną kwotę, bo planowana inwestycja miała kosztować prawie 5,5 mln zł. Władze Elbląga w marcu 2016 r. wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie modernizacji krytej pływalni. Udało się i Elbląg pozyskał na ten cel ponad 2,7 mln zł. Remont rozpoczął się we wrześniu ub. roku. Prace w obiekcie wykonywało konsorcjum dwóch elbląskich firm: Przemysłówka i Elzambud. Na wyremontowanym basenie pojawiły się dwie nowe niecki stalowe, a także stacja uzdatniania wody wyposażona w sterowanie automatyczne. Prace obejmowały również, m.in. przebudowę plaż basenowych, toalet, szatni, wentylacji w budynku oraz wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, stolarki okiennej i drzwiowej.
as