Finał sezonu artystycznego EOK z pierwszą damą saksofonu Aliną Mleczko

2017-05-21 18:00:00(ost. akt: 2017-05-19 15:35:41)
Alina Mleczko

Alina Mleczko

Autor zdjęcia: arch. EOK

Już 4 czerwca elblążanie będą mieli ostatnią szansę w tym sezonie artystycznym usłyszeć swoich ulubionych Muzyków! Koncert „Klasyka i współczesność” wprowadzi publiczność w spokojny, wakacyjno-urlopowy nastrój.
Program jak zawsze będzie emocjonujący i z pewnością przekona melomanów, że także w trakcie „poważnego” koncertu, granego przez orkiestrę kameralną można słuchać z przyjemnością, a nawet nucić je po wyjściu z koncertu!

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będzie Alina Mleczko – jedna z niewielu kobiet-saksofonistów. Według „Saxophone Journal”, jedna z najwybitniejszych saksofonistów świata. Artystka jest chlubą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – to pierwsza kobieta-absolwent klasy saksofonu tej placówki!

Pozostała wierna uczelni, do dziś godząc pracę pedagoga Akademii z solową karierą. Ma na koncie kilka płyt z kompozycjami m.in. Rachmaninowa, Ravela, ale też Chicka Corei, Erica Satiego, tematem z „Cinema Paradiso” czy uwodzicielskim tangiem „Oblivion” Piazzolli. Nieobca jest jej także muzyka jazzowa czy etniczna – na swoim koncie ma choćby koncerty z pochodzącym z Gambii artystą śpiewającym i grającym na korze, Bubą Badjie Kuyatehą.

W trakcie koncertu w Elblągu artystka przedstawi dwa nastrojowe, melodyjne utwory, prezentując swoje umiejętności wykonawcze na saksofonie tenorowym, i altowym – o niższym, bardziej aksamitnym brzmieniu. Zaprezentuje pozycję klasyczną – saksofonowy koncert Głazunowa z lat 30. XX wieku, jedną z pierwszych kompozycji orkiestrowych, napisanych z myślą o tym instrument (saksofon został przecież skonstruowany dopiero w II połowie XIX wieku!).

Druga propozycja to współczesna, napisana specjalnie dla tej wyjątkowej artystki Sonata… Janusza Derfla. Kwintet smyczkowy jedwabiście i chłodno oplata w niej subtelną, tęskną melodię saksofonu.

Finałowy koncert sezonu z pewnością oczaruje fanów muzyki, a ciepła osobowość solistyki i swoboda wykonania programu podbije serca słuchaczy w mgnieniu oka!

Alina Mleczko – saksofon
Michał Dworzyński – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.:
Puccini – Chryzantemy
Dvořák – Taniec słowiański nr 2 op. 72
Głazunow – Koncert Es-dur na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową op. 109
Derfel – Sonata na saksofon altowy i kwintet smyczkowy
Koncert finałowy sezonu „KLASYKA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”.

Niedziela, 4.06.2017, godz.18:00, Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Źródło: Dziennik Elbląski