EOK pomoże w organizacji festiwalu w Pasłęku

2017-05-24 19:27:38(ost. akt: 2017-05-24 19:34:06)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Elbląska Orkiestra Kameralna będzie od 2018 roku współorganizatorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku. Umowa partnerska w tej sprawie została podpisana w Urzędzie Miasta w Pasłęku.
Zgodnie z postanowieniami umowy partnerskiej, w trakcie każdej edycji pasłęckiego festiwalu, muzycy z Elbląga wykonają przynajmniej jeden koncert. Orkiestra będzie też miała szansę współtworzenia koncepcji artystycznej przedsięwzięcia. Dyrektor instytucji Bożena Sielewicz nie kryje radości i dumy z powodu tej współpracy.

— Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku jest kulturalną perłą na muzycznej mapie Warmii i Mazur — informuje Małgorzata Maciejewska z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. — Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pasłęka i okolic oraz turystów. W jego programie znajdują się koncerty i recitale, wykonywane na zabytkowych, barokowych organach, zbudowanych przez gdańskiego mistrza Andreasa Hildebrandta. Festiwalowi towarzyszą także warsztaty. Wśród wykonawców pojawiają się gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny organowej, a także cenieni skrzypkowie czy śpiewacy. W programie znajdują się kompozycje Bachów, Jana Sebastiana i oraz jego syna – Carla Philippa Emanuela, a także utwory i transkrypcje m.in. Buxtehudego, Telemanna, Sweelincka czy Monteverdiego.

Dyrektorem artystyczny festiwalu jest Krzysztof Urbaniak, pedagog łódzkiej i krakowskiej Akademii Muzycznej.

Umowę partnerską podpisali w imieniu organizatorów: burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, dr hab. Krzysztof Urbaniak, kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi i dyrektor festiwalu oraz ks. Andrzej Kłódka, administrator Parafii św. Józefa w Pasłęku.