Elbląg w ostatnich latach stracił dwie jednostki wojskowe. Teraz czas na sztab dywizji?

2017-05-29 20:13:51(ost. akt: 2017-05-29 20:22:32)
Sztandar 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Sztandar 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Na środę (31.05) zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Elblągu. Radni spotkają się, żeby rozpatrzyć i przyjąć uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec planu wyprowadzenia dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga.
Ważą się losy lokalizacji sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej dowództwo sztabu ma zostać wyprowadzone z Elbląga.

Na ten temat będą obradowali elbląscy radni, podczas nadzwyczajnej sesji rady Miejskiej, która została zwołana na najbliższą środę (31.05).
— Pragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec zamierzeń Ministerstwa Obrony Narodowej (...) Na przestrzeni ostatnich lat, mimo naszych sprzeciwów, z Elbląga wyprowadzone zostały dwie bardzo ważne jednostki wojskowe i to zarówno z punktu widzenia obronności, jak i z uwagi na aspekty społeczne i gospodarcze miasta. Dotyczyło to: 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 14 Batalionu Usuwania Zniszczeń Lotniskowych. Nie możemy się wiec godzić się na kolejne osłabienie elbląskiego garnizonu, szczególnie w kontekście medialnych zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej, dotyczących wzmacniania polskiej armii — czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, pod którym podpisali się wszyscy elbląscy radni.

Historyczne związki Elbląga z 16 PDZ i prestiż jaki przynosi ona naszemu miastu, to nie jedyne argumenty przemawiające za pozostawieniem dowództwa w Elblągu. Jak podkreślają autorzy ustawy, mamy doświadczoną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę. Kolejnym argumentem jest baza logistyczna i wojskowa, która z pewnością zapewni właściwe funkcjonowanie dowództwa 16 PDZ.
— Dodatkowym atutem jest jej zlokalizowanie w bliskości strategicznych jednostek podległych dowództwu Dywizji, w szczególności jednostek w Elblągu i Braniewie. Samorząd elbląski jest również gotowy wesprzeć ewentualne działania, mające na celu dostosowanie nowych obiektów na potrzeby stacjonowania dowództwa — deklarują radni.

Przypomnijmy: na temat planów dyslokacji sztabu 16 PDZ prezydent Elbląga Witold Wróblewski rozmawiał z dowódcą dywizji, gen. Markiem Sokołowskim już w ubiegłym tygodniu.
— Taka decyzja oznaczałaby wielką stratę dla Elbląga. Przypomnę, że dowództwo 16 Dywizji stacjonuje w naszym mieście od 1949 roku. To marka sama w sobie, nierozerwalnie związana z naszym miastem i trzeba zrobić wszystko, by sztab tej dywizji był w Elblągu dalej — mówił prezydent Wróblewski.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zx #2266208 | 159.205.*.* 15 cze 2017 06:56

    No ale za to wybudowano piękną strzelnicę (dla kogo?), a teraz wymienia się płoty przy koszarach, nawet tak solidny, jaki przetrzymałby jeszcze ze sto lat,- przy Grottgera. Komentarz aż się prosi...

    odpowiedz na ten komentarz