Sztab dywizji opuści Elbląg? Radni poczekają na informację z ministerstwa

2017-05-31 15:56:21(ost. akt: 2017-05-31 16:02:24)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Elbląscy radni w środę spotkali się na nadzwyczajnej sesji. Nie podjęli jednak jedynej rozpatrywanej tego dnia uchwały w sprawie sprzeciwu wobec planu wyprowadzenia z Elbląga dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Głosowanie zostało przełożone do czasu otrzymania z Ministerstwa Obrony Narodowej oficjalnej informacji na temat przyszłości 16 PDZ.
Działania zmierzające do wyjaśnienia planów MON wobec 16 PDZ podjęli już elbląscy parlamentarzyści: Elżbieta Gelert (PO), Jerzy Wcisła (PO), Andrzej Kobylarz (Kukiz'15) i Jerzy Wilk (PiS). Ten ostatni w liście do radnych i władz miasta apelował, by wstrzymać się jeszcze z podjęciem uchwały w sprawie sprzeciwu wobec planu wyprowadzenia z Elbląga dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga.

— Z pozyskanych przeze mnie informacji ta decyzja jest związana bezpośrednio z usytuowaniem w Elblągu dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ-Wschód. Skierowałem poselską interpelację dotyczącą uzyskania jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie. Podjęcie w tej chwili publicznej debaty przez Radę Miasta może spowodować w najgorszym wariancie zmianę decyzji odnośnie lokacji Wielonarodowej Dywizji NATO, dlatego proszę o jej przełożenie do czasu wyjaśnienia przyczyn proponowanego przeniesienia dowództwa naszej dywizji do Białobrzegów pod Warszawą — apelował poseł Wilk.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wskazywał, że w sprawie planów MON rozmawiał m.in. z dowódcą 16 PDZ, gen. Markiem Sokołowskim już w ubiegłym tygodniu.
— Historyczne związki Elbląga z 16 PDZ i prestiż jaki przynosi ona naszemu miastu, to nie jedyne argumenty przemawiające za pozostawieniem dowództwa w Elblągu. Mamy doświadczoną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę. Kolejnym argumentem jest baza logistyczna i wojskowa, która z pewnością zapewni właściwe funkcjonowanie dowództwa 16 PDZ. — mówił prezydent — Na przestrzeni ostatnich lat – mimo naszych sprzeciwów, z Elbląga wyprowadzone zostały dwie bardzo ważne jednostki wojskowe i to zarówno z punktu widzenia obronności, jak i z uwagi na aspekty społeczne i gospodarcze miasta. Dotyczyło to: 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 14 Batalionu Usuwania Zniszczeń Lotniskowych. Nie możemy się wiec godzić się na kolejne osłabienie elbląskiego garnizonu.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak mówił, że klub radnych PiS nie miał okazji uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym przyszłości Dywizji, które jeszcze przed nadzwyczajną sesją zorganizował prezydent z radnymi Platformy Obywatelskiej i SLD.
— To niepokojące, jeśli prezydent chce narzucić Radzie stanowisko i działania bez uzgodnienia z całością, a szczególnie z klubem, który w radzie ma większość — mówił w trakcie sesji Marek Pruszak (PiS).

— Apeluję by to stanowisko podjąć, bo później może po prostu nie być czasu na zmianę decyzji — wskazywał radny Michał Missan.

— W tym stanowisku są niefortunne sformułowania, które nie otwierają nam drogi do porozumienia. Uważam, że podjęte dziś stanowisko byłoby przedwczesne — dodała z kolei radna Maria Kosecka (niezrzeszona).

Ostatecznie radni uzgodnili, że jeszcze raz, wspólnie opracują nowe stanowisko w sprawie sprzeciwu wobec planu wyprowadzenia z Elbląga dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, a głosowanie w tej sprawie przeniosą na inny termin, do czasu wyjaśnienia tej kwestii w MON i otrzymania od ministerstwa oficjalnego stanowiska.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 997 #2258223 | 83.20.*.* 2 cze 2017 10:12

    na szczęście Radni nie musieli długo czekać , chyba nawet krócej , niż na wypłate kasy za nadzwyczajne posiedzenie Rady !!!!!!

    odpowiedz na ten komentarz