Piątek, 24 września 2021. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

I LO świętuje 70-lecie. Zobacz niesamowite zdjęcia z życia szkoły!

2017-06-13 09:00:09 (ost. akt: 2017-06-13 09:06:22)

Autor zdjęcia: nadesłane/I LO w Elblągu

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu w tym roku świętuje 70-lecie istnienia. Z tej okazji dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne organizuje zjazd absolwentów, który odbędzie się 14 października tego roku.

Czas jubileuszowy skłania do powrotu pamięcią do momentu początków, które w tym wypadku przypadały na trudne lata powojenne, kiedy w wyzwolonym Elblągu zaczęto organizować oświatę. Kiedy zaraz po wojnie w budynku przy ulicy Pocztowej zainaugurowano działalność edukacyjną, kierownictwo tej „pierwszej polskiej szkoły w wyzwolonym Elblągu” zorganizowało 3 września 1945 r. barwny pochód ulicami miasta, co poskutkowało zwiększeniem naboru dzieci oraz uruchomieniem kolejnych szkół.

Wkrótce, w roku szkolnym 1947/48, absolwenci pierwszej szkoły przy Pocztowej rozpoczęli naukę w klasie licealnej. Od tego momentu datuje się początek I Liceum Ogólnokształcącego, a tym samym organizacja uroczystości kolejnych dekad istnienia szkoły. Na jej dzieje składa wiele zdarzeń, przedsięwzięć, inicjatyw, tak naukowych, jak i artystycznych, społecznych, do których warto wracać pamięcią.

Organizatorzy VI Zjazdu pragną powitać absolwentów i sympatyków szkoły w murach gruntownie wyremontowanego w ostatnich latach budynku, w jakim mieściło się przed wojną Żeńskie Liceum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii, by zachęcić do wspomnień. Ożywi je na pewno funkcjonujące od pięciu lat Muzeum Szkoły, gdzie wśród wielu historycznych zdjęć, kronik, prac uczniowskich, medali, dyplomów można wejrzeć w zwierciadło prestiżowego „pierwszego ogólniaka”, który zyskał miano „szkoły z tradycjami”. Kształtują to dawne oblicze liceum stare, zachowane w archiwach domowych zeszyty, klasówki, podarowane szkolnej bibliotece publikacje i książki. Spotkanie po latach będzie sposobnością do podzielenia się wspomnieniami, które zaowocują zapisem utrwalonych w pamięci zdarzeń. Sięganie pamięcią wstecz umożliwi powrót w grono koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy.

Każda epoka w dziejach szkoły zasługuje na osobne przedstawienie, w tym wydarzenia doniosłe, jak np. nadanie jej w 1959 r. patronatu Juliusza Słowackiego, a w 2005 r. wyróżnienie auli imieniem ojca poety – Euzebiusza Słowackiego, ale też codzienne, świadczące o charakterystycznych rytmach życia kolejnych pokoleń.

Niektóre zdarzenia mogą się objawić niektórym absolwentom jako nieznane, a zatem zjazd może się okazać odkrywaniem fascynujących kart historii. We wspomnieniach absolwentów kryje się prawdziwy obraz życia, które przechodzi nieustanne przemiany. Dokumenty i zdjęcia wywołują często podziw i uznanie dla dorobku szkoły, który łatwo jest przeoczyć w bieżącym rytmie obowiązków. To właśnie świadectwa niezwykłej pracy i nauki przysporzyły szkole chwały, co motywuje do wysiłku przybywających co roku nowych uczniów, którzy dokładają do nich własne osiągnięcia.

Jubileusz tradycyjnie uświetnią różne uroczystości: msza św., gala w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, spotkania w szkole i Bal Absolwentów. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą zgłaszać swój akces na adres: 70lecie1lo@wp.pl.
Adrianna Adamek-ŚwiechowskaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. absolwentka #2265399 | 109.241.*.* 13 cze 2017 19:50

    Fajnie powspominać szkolne czasy, pozdrawiam uczniów i nauczycieli

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz