Ludzie z żelaza opanują elbląską starówkę... Tak było przed rokiem [zdjęcia]

2017-06-15 10:50:00(ost. akt: 2017-06-15 11:06:17)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Blisko 700 zawodników wystartuje w zawodach Garmin Iron Triathlon, które już w najbliższą niedzielę odbędą się w Elblągu. Zaplanowane są również biegi dla dzieci i młodzieży. Centrum zawodów będzie znajdowało się na Starym Mieście.
Piaseczno, Ślesin, Elbląg, Stężyca i Płock. To miasta, w których w tym roku rozgrywane są zawody Garmin Iron Triathlon. Cykl rozpoczął się 21 maja w Piasecznie. Dwa tygodnie później triathloniści rywalizowali w Ślesinie, a teraz nadchodzi czas na Elbląg.

Garmin Iron Triathlon po raz drugi gości w tym mieście.
— Elbląg to moje rodzinne miasto, w którym przed laty, pod okiem trenera Bogusława Tołwińskiego, trenowałem tę przepiękną dyscyplinę, triathlon. Jestem zadowolony, że nasze zawody tutaj goszczą — mówi Marcin Florek, dyrektor Garmin Iron Triathlon.

Zadowolone ze współpracy są również władze Elbląga.
— Chciałbym podziękować firmie Labo Sport i Marcinowi Florkowi za to, że po raz kolejny możemy mieć taką wspaniałą imprezę w Elblągu— mówi prezydent miasta Witold Wróblewski. — Przewidywany jest udział około 700 zawodników. Na pewno to będzie duża uczta dla fanów sportu. Szczególnie widowiskowa będzie pierwsza konkurencja - pływanie w rzece Elbląg, a więc w zasięgu wzroku. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do kibicowania — dodaje.

W niedzielę (18.06) zawody rozpoczną się o godz. 11.50. Śmiałkowie mają do wyboru dwa dystanse: 1/4 ironmana (950 m pływania, 45 km jazda rowerem, 10,55 km bieg) lub 1/8 IM (475 m pływania, 22,5 km rower, 5275 m biegu). Na obu dystansach można wystartować także w sztafetach, w których jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

Organizatorzy spodziewają się na starcie niemal 700 zawodników. W Elblągu wystartują jedni z najlepszych polskich triathlonistów: Maciej Bodnar, Piotr Ławicki, Tomasz Szala, Tomasz Pomierny, Monika Smaruj czy Marta Łagownik. Nie zabraknie również znanych z występów na małym ekranie: Tomasza Jachimka czy pochodzącego z Elbląga aktora Krzysztofa Wieszczka. Na starcie, obok profesjonalistów, pojawią się amatorzy triathlonu oraz debiutanci, którzy pierwszy raz spróbują swoich sił w tej dyscyplinie.

W gronie startujących będzie około 150 elblążan, wśród nich m.in. Marta Maksymiuk. Triathlon trenuje od roku. Wcześniej nie miała do czynienia ze sportem wyczynowym.
— Zeszłoroczny start w Elblągu był moim debiutem na dystansie 1/4 IM. To było niesamowite startować u siebie w mieście. Kibice zrobili połowę naszej pracy, biegnie się wśród nich – ulicami Elbląga i to dodaje jeszcze większej mocy — mówi.

Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie doskonała lokalizacja jest niewątpliwym atutem triathlonowych zawodów w Elblągu. Centrum zawodów będzie znajdowało się na Starym Mieście, a strefa zmian na Bulwarze Zygmunta Augusta.

Na początek triathloniści będą rywalizowali w pływaniu - ta konkurencja zostanie rozegrana w rzece Elbląg. Na co dzień kąpiel w rzece jest zakazana i grozi za to mandat. Zakaz na czas zawodów jest znoszony, a kibice mogą śledzić rywalizację w wodzie z Bulwaru Zygmunta Augusta oraz mostów na Starym Mieście.

Po wyjściu z wody triathloniści wsiądą na rowery. Trasa kolarska będzie wiodła ulicami: Radomską, Trasą Unii Europejskiej, Mazurską oraz drogą wojewódzką nr 503, aż do nawrotu w Kamionku Wielkim.

A na koniec uczestników czeka bieg. Jego trasa poprowadzona została ulicami starówki, a meta będzie znajdowała się na placu przed katedrą św. Mikołaja.
— Nasze przedsięwzięcie wiąże się z zamknięciem ul. Radomskiej, Trasy Unii Europejskiej, Browarnej i drogi 503 aż do Kamionka Wielkiego w godz. 11.30-16. Za utrudnienia przepraszamy, ale też serdecznie zachęcamy do kibicowania. Tak, jak w ubiegłym roku, gdzie kilka tysięcy osób dopingowało triathlonistów — mówi Marcin Florek.

Na starówce odbędzie się również Garmin Kids, czyli biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi mogą wystartować na jednym z trzech dystansów: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) i 1000 m (12-15 lat). Dodatkowo podczas całej imprezy działać będzie strefa Expo, w której prezentowana będzie oferta partnerów cyklu. Zarówno zawodnicy, jak i kibice z pewnością znajdą w niej coś dla siebie.
— To ostatni moment, żeby zapisać się na zawody. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie: www.irontriathlon.pl — zachęca dyrektor Garmin Iron Triathlon.

Po zawodach w Elblągu „ludzie z żelaza” rywalizować będą 2 lipca w Stężycy na Kaszubach. Finał cyklu Garmin Iron Triathlon 2017 zaplanowany został na 16 lipca w Płocku.
akt