Są wyniki testów gimnazjalnych. Króluje polski, gorzej jest z matematyką

2017-06-21 09:44:50(ost. akt: 2017-06-21 09:47:56)
Egzamin gimnazjalny

Egzamin gimnazjalny

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Czytanie ze zrozumieniem poszło bardzo dobrze, ale z geometrią jest już trochę gorzej. Do gimnazjów na terenie całej Polski trafiły już pierwsze wyniki testów gimnazjalnych, które uczniowie pisali pod koniec kwietnia.
Jak z egzaminem poradzili sobie uczniowie elbląskich gimnazjów? Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wynika, że z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 68 procent, z wiedzy o społeczeństwie - 58 proc., matematyki - 48 proc., przedmiotów przyrodniczych - 52 proc., oraz z języka angielskiego - 70 proc. Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie internetowej OKE w Łomży 21 sierpnia.

Egzamin gimnazjalny został przeprowadzony w dniach 19-21 kwietnia. W Elblągu przystąpiło do niego 902 uczniów klas trzecich. Test składał się z trzech części. W części pierwszej, humanistycznej, gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego (w dwóch odrębnych arkuszach), a w części drugiej, matematyczno-przyrodniczej, zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki (również w dwóch odrębnych arkuszach). W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym albo na poziomach podstawowym i rozszerzonym.

— Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystanie zawartych w nim informacji. Większości gimnazjalistów nie przysporzyło również problemów zadanie z wiedzy o społeczeństwie sprawdzające umiejętność wykorzystania i tworzenia informacji — czytamy na stronie OKE w Łomży.

Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością opisywania za pomocą wyrażeń algebraicznych związków między różnymi wielkościami, a z geografii umiejętnością odczytywania danych z tabeli. Gimnazjaliści przystępujący do egzaminu z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego na poziomie podstawowym najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań z zakresu rozumienia ze słuchu. Dla zdających język francuski najłatwiejsze okazały się zadania sprawdzające znajomość funkcji językowych. Na poziomie rozszerzonym uczniowie przystępujący do egzaminu z języka angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego najlepiej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumienie tekstów pisanych.

Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej.
— W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie geometryczne, wymagające analizy informacji zawartych w jego treści oraz skorzystania z własności kątów wierzchołkowych i przyległych, a z fizyki – zadanie dotyczące zastosowania do obliczeń związku między masą, gęstością i objętością ciała stałego — brzmi komunikat.

W trzeciej części egzaminu na poziomie podstawowym uczniom przystępującym do egzaminu z języka angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego największą trudność sprawiły zadania sprawdzające rozumienie tekstów pisanych. W przypadku egzaminu z języka rosyjskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym najtrudniejsze dla gimnazjalistów okazały się zadania sprawdzające znajomość środków językowych.

Uczniom zdającym język francuski najwięcej trudności przysporzyły zadania sprawdzające umiejętność stosowania środków językowych oraz zadania sprawdzające rozumienie tekstów pisanych. Na poziomie rozszerzonym w języku niemieckim i angielskim największą trudność sprawiło gimnazjalistom rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność stosowania środków językowych, a zdającym, którzy przystąpili do egzaminu z języka rosyjskiego – zredagowanie wypowiedzi pisemnej.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. P. #2270810 | 80.48.*.* 22 cze 2017 11:33

    Jest gdzieś zestawienie wyników wszystkich szkół? Dobrze byłoby wiedzieć, które gimnazjum najlepsze, które najsłabsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz