W Elblągu oświata ma się dobrze? Władze twierdzą, że tak

2017-06-22 14:30:00(ost. akt: 2017-06-22 15:13:07)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

W piątek (23.06) uczniowie kończą rok szkolny. Jaki był dla nich i nauczycieli? Władze Elbląga zapewniają, że dobry: żaden z nauczycieli nie straci pracy w skutek reformy, są pieniądze na kształcenie zawodowe, a w przedszkolach nie brakuje miejsc.
W piątek elbląscy uczniowie odbiorą świadectwa. Miejskie zakończenie roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu przy ul. Obrońców Pokoju (godz. 12.30). Nieprzypadkowo wybór padł na właśnie tę placówkę. Szkoła, jako jedyna w województwie warmińsko-mazurskim, zdobyła w tym roku tytuł Lidera Edukacji Zawodowej. 
A jak podkreśla prezydent Elbląga Witold Wróblewski, władze miasta chcą budować system szkolnictwa zawodowego w Elblągu.

— Powstające Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej ma być ośrodkiem kształcenia i polityki zawodowej dostosowanej do potrzeb rynku pracy. Pod ten system przygotowane zostały projekty. Pierwszą umowę na rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego podpisaliśmy niedawno. W piątek z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem podpiszę umowy na dofinansowanie dwóch kolejnych projektów edukacyjnych: „Lepszy w zawodzie” oraz „Modernizacja szkolnictwa zawodowego”, łącznie na kwotę 9 mln zł — zapowiada prezydent Wróblewski.


Jak mówi prezydent Elbląga, w związku z nowym prawem oświatowym w ostatnim roku bardzo dużo działań skupiło się na szkołach podstawowych i wygaszaniu gimnazjów.

— Żaden nauczyciel nie straci pracy. Natomiast każdy ma zapewnione pensum. Włożyliśmy w to wiele wysiłku, bo w przyszłym roku szkolnym w Elblągu będzie o 600 uczniów mniej — wyjaśnia.


Zdaniem władz miasta, dobra sytuacja jest też w przedszkolach.

— Jesteśmy miastem, w którym każde dziecko w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat, ma zapewnioną pełną opiekę przedszkolną — zapewnia prezydent Wróblewski. — W Polsce ustawowo bezpłatna opieka oferowana jest przez pięć godzin, nasze przedszkola oferują ją przez siedem godzin dziennie. Mamy 21 przedszkoli publicznych i 12 oddziałów przedszkolnych. Są one usytuowane w różnych częściach miasta, tak, aby były jak najbardziej dostępne, i aby rodzice nie musieli dowozić dzieci przez całe miasto do placówki. Mamy rozpoznanie, jak sytuacja wygląda w innych miastach i radzą sobie one różnie. My mamy stabilną i w pełni uporządkowaną sytuację. Są jeszcze wolne miejsca w przedszkolach. Rodzice, którzy chcieliby zapisać dziecko, będą mieli taką możliwość, bo w sierpniu ruszy rekrutacja uzupełniająca.


Miasto chwali też elbląskie podstawówki i gimnazja za wysokie lokaty w wojewódzkich rankingach szkół z największą liczbą laureatów olimpiad przedmiotowy.

— Wśród szkół podstawowych SP nr 21 zajęła pierwszą lokatę, a SP nr 12 drugą. Na czwartym miejscu uplasowała się SP nr 19, na dziesiątym SP nr 11. Gimnazjum nr 3 zajęło trzecie miejsce, ósme miejsce przypadło Gimnazjum nr 4 — mówił Piotr Żuchowski, doradca prezydenta miasta ds. oświaty. 


W przedszkolach nie brakuje miejsc, ale sprawa w elbląskich żłobkach już tak dobrze nie wygląda. Rodziców chętnych, by zapisać do nich swoje pociechy, jest więcej niż miejsc w placówkach. 

— Chcemy otworzyć żłobek w budynku po Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej. Do tego budynku przeniesione zostanie również przedszkole z ul. Mielczarskiego. Jest przygotowywana dokumentacja tej inwestycji — zapowiada Witold Wróblewski.

Tylko w Elblągu w piątek rok szkolny zakończy się dla ponad 17 tysięcy uczniów. Odbiorą świadectwa i rozpoczną się dla nich zasłużone wakacje. Przed nimi dwa miesięcy wypoczynkuŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Optymista #2271283 | 79.163.*.* 23 cze 2017 07:22

  Najważniejsze, żeby mieć dobre samopoczucie. To że być może dobrze ma się oświata, to na pewno nie zasługa pana, ani dziwnej dyrektor, czy doradcy na papierze!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2271038 | 109.241.*.* 22 cze 2017 17:52

  Szkoda tylko, że dzieci są źle wychowane i brak im kultury, ale cieszyć się można, sukces ogłosić

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Fifi #2270943 | 83.23.*.* 22 cze 2017 15:24

  W całej Polsce ma sie Oświata dobrze.Tylko te kodowskie mę.. łżą.

  odpowiedz na ten komentarz