Niezwykła historia elbląskiego fryzjera. Zakład istnieje już ponad 70 lat!

2017-07-17 10:12:07(ost. akt: 2017-07-17 10:29:56)
Józef Jabłoński podczas pracy

Józef Jabłoński podczas pracy

Autor zdjęcia: arch. rodzinne

Pod adresem Grunwaldzka 8 nieustannie od 1945 roku istnieje zakład fryzjerski.
Z początku należał do Władysława Wołoszyka, który pod koniec lat 60. wyjechał z Elbląga do Gdyni.

1 lipca 1967 otworzył w tym samym budynku zakład fryzjerski mój dziadek Józef Jabłoński wraz z moją babcią Agnieszką. Lecz historia poznania się moich dziadków ma jeszcze głębsze korzenie. Mianowicie pierwsze lata w zawodzie Agnieszka, wówczas panieńskiego nazwiska Janta-Lipińska, zdobywała doświadczenie w salonie fryzjerskim swojego dziadka Franciszka Zientarskiego.

Zakład mieścił się przy ul. Robotniczej w pobliżu kościoła Bożego Ciała (Budynek mieszkalny z wielką malowaną reklamą – najprawdopodobniej zakładu odzieżowego Truso. Obecnie budynek ten jest już rozebrany, a w jego miejscu powstało rondo zaraz przy stacji paliw). To właśnie tam młody Józef Jabłoński przyszedł poprosić o pracę, którą ostatecznie otrzymał, niewątpliwie skradając serce mojej babci.

Dziadkowie dojrzeli z biegiem lat do otwarcia własnego salonu pod wspomnianym już wcześniej adresem. Pod koniec lat 60. budynek przy Grunwaldzkiej 8 został przebudowany. Rozbudowane zostało piętro tworząc miejsce dla dwóch mieszkań w wyższej kondygnacji, w tym także mieszkanie moich dziadków z oknami umieszczonymi tuż nad salonem.

Gdy Józef i Agnieszka ostatecznie przeszli na emeryturę, zakład przejęły dwie z trzech córek, siostry Elżbieta i Alina. Obecnie salon fryzjerski „EL&AL” przy Grunwaldzkiej 8 prowadzi Alina Dydzińska i to właśnie w tym roku salon obchodzi równe 50 lat.

Niestety dziadkowie już odeszli, dziadek zmarł w 2014 roku, babcia natomiast w 2016.
Konrad Dydziński

Źródło: Artykuł internauty