Na ten plac trzeba cierpliwie poczekać

2017-07-19 12:00:00(ost. akt: 2017-07-19 12:14:40)
Na ul. Malborskiej powstaje plac sportowo-rekreacyjny

Na ul. Malborskiej powstaje plac sportowo-rekreacyjny

Autor zdjęcia: Magdalena Wójcik

— Dlaczego teren rekreacyjno-sportowy przy ul. Malborskiej powstaje właśnie teraz, gdy są wakacje? Za oknem pogoda, dzieci mają wolne i mogą ten czas spędzić na podwórku. Tymczasem nie mają nawet miejsca do swobodnej zabawy — pyta pani Maria, mieszkanka osiedla Zatorze.
W ubiegłym roku mieszkańcy osiedla Zatorze zgłosili do budżetu obywatelskiego m.in. projekt budowy terenu rekreacyjno-sportowego, który miałby powstać na ul. Malborskiej, między wieżowcami od nr 80 do 90. Pomysł spodobał się zatorzanom, którzy chętnie brali udział w głosowaniu, a wniosek pomyślnie przeszedł także proces weryfikacyjny komisji, która opiniuje w budżecie obywatelskim.

Ostatecznie, dzięki zebranym głosom miasto postanowiło przeznaczyć 100 tys. zł na zagospodarowanie tego terenu.
Prace ruszyły 19 czerwca br. Jednak to, że na wykonanie inwestycji wybrano okres wakacyjny, nie podoba się niektórym mieszkańcom osiedla.
— Z tego co wiem, to plac ma być gotowy w połowie sierpnia, czyli praktycznie u schyłku wakacji. Na Malborskiej znajduje się sześć dużych wieżowców, w których mieszkają rodziny z dziećmi. Tu wcześniej była niewielka infrastruktura do rekreacji. Teraz maluchy nie mają się gdzie bawić. Dlaczego takie prace zaczyna się w wakacje, kiedy pogoda jest najładniejsza i dzieci mają wolne od nauki i mogłyby w tym czasie korzystać z zabaw na powietrzu? — pyta pani Maria, mieszkanka ul. Malborskiej. — Tam już trochę tej nowej infrastruktury stoi, dlaczego dzieci już nie mogą z niej korzystać?

Urzędnicy tłumaczą, że to m.in. ze względu na mało kapryśną pogodę przełom późnej wiosny i lata to okres, w którym najbezpieczniej można wykonywać m.in. prace ziemne.
— To, że prace rozpoczęły się akurat w okresie wakacyjnym wynika także z całej procedury przetargowej tego zadania. Plac nie jest do końca gotowy, także maluchy nie mogą się tu jeszcze bawić. Apelujemy do rodziców, by nie zachęcali ich już do korzystania z tej infrastruktury. To jest bowiem ciągle plac budowy. Rozumiemy argumenty mieszkańców, ale prosimy o cierpliwość. Chcemy by powstał tu bezpieczny i atrakcyjny teren, z którego będą mogli korzystać elblążanie w różnym wieku — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.

Teren rekreacyjno-sportowy na ul. Malborskiej wykonują pracownicy elbląskiego Przedsiębiorstwa Budowlano - Montażowego ELZAMBUD na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych. 15 marca br. odbyły się konsultacje społeczne z zatorzanami, na których przedstawiono koncepcję zagospodarowania tego terenu, wraz z jej szacunkową wyceną. Zakłada ona m.in. powstanie plenerowej siłowni, boiska do piłki nożnej oraz koszykówki, a także placu zabaw dla najmłodszych z atrakcyjnym wyposażeniem. Już 29 marca został ogłoszony przetarg na dokumentację projektową do tego zadania.

— Termin jej wykonania opiewał na dzień 8 maja br. 24 maja rozpoczęliśmy procedurę wyłonienia wykonawcy robót. Zgodnie z regulaminem ZBK, wyboru wykonawcy dokonano w trybie postępowania ofertowego. 12 czerwca podpisano umowę na wykonanie tego zadania, a przekazanie palcu budowy nastąpiło 19 czerwca — czytamy w przesłanym komunikacie ZBK.
Wykonawca ma 45 dni na wykonanie terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Malborskiej. Oznacza to, że 4 sierpnia plac będzie gotowy zabawy.
as

Źródło: Dziennik Elbląski