Protestują ws. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. "Koalicja przeciwko niszczeniu polskiej demokracji"

2017-07-20 12:50:10(ost. akt: 2017-07-20 13:00:42)
Dzisiejsze spotkanie prasowe na Placu Słowiańskim

Dzisiejsze spotkanie prasowe na Placu Słowiańskim

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i KOD zapowiadają, że będą współpracowali ze sobą, także w Elblągu, "w obronie demokracji w Polsce". W czwartek wieczorem planują manifestację przed Sądem Okręgowym w Elblągu.
W czwartek w Sejmie trwają prace nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym, przygotowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany zakładają m.in. przerwanie dotychczasowej kadencji sędziów. Przeciwko nowej ustawie protestują Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz Komitet Obrony Demokracji.

— W minioną niedzielę, podczas manifestacji pod parlamentem, KOD, Nowoczesna i Platforma Obywatelska zawarły porozumienie, że będą ze sobą współpracowały w obronie demokracji w Polsce. Nie możemy być nieobecni w procesie mordowania polskiej demokracji. Będziemy ze sobą współpracować także w Elblągu, nie budując tu programowej koalicji, politycznej czy wyborczej, ale chcemy zbudować koalicję przeciw niszczeniu polskiej demokracji — zapowiada senator Jerzy Wcisła (PO) z Elbląga.

— Nie może być tak, by nominanci partyjni byli sędziami i prokuratorami. Konsekwencje tego mogą być straszne. Państwo prawa musi opierać się na prawie, partia nie może zmieniać ustroju państwa. Przecież Sąd Najwyższy obsadzony po zmianach w ustawie nominantami partyjnymi będzie decydował o tym, czy wybory są ważne. My się możemy obudzić w rzeczywistości PRL-owskiej. Nie możemy działać pojedynczo. Stąd jednoczymy się w tym celu, by bronić w Polsce państwa prawa — dodaje Katarzyna Królak, członek władz Nowoczesnej w woj. warmińsko-mazurskiej.

— Porozumienie to wspólna platforma przeciwko temu, co się dziej u nas w kraju, przeciwko łamaniu konstytucji i niedemokratycznym ustawom. Jesteśmy razem po to, by obalić rządy Prawa i Sprawiedliwości. Komitet Obrony Demokracji w obronie Sądów Najwyższych od dwóch dni manifestuje pod rodzimym sądem okręgowym. Jednoczymy się, mamy ze sobą świeczki i znicze — mówi Tadeusz Kawa z elbląskiego KOD-u.

Do wspólnego protestu razem z przedstawicielami PO, KOD-u i Nowoczesnej, stają także członkowie "młodzieżówki" Nowoczesnej.
— Coraz więcej młodych osób bierze udział zarówno w demonstracjach, jak i w akcjach lokalnych, jak np. wieczorne manifestacje przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Myślę, że to dobra droga, i chcę zaapelować do młodzieży by się zmobilizowała. Ta zmiana, która nas dotyka, nie dotknie nas tylko dzisiaj. A kiedy już ją poczujemy będzie za późno na to, by cokolwiek zmieniać — mówi Oliwier Taraszkiewicz z Młodzi Nowocześni.

W czwartek (20.07) o godz. 21 pod elbląskim sądem okręgowym na Placu Konstytucji odbędzie się kolejna, wieczorna manifestacja w obronie wolnych sądów.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WON! #2291746 | 31.0.*.* 21 lip 2017 11:44

    No proszę!Zebrali się ci co za złotówkę sprzedam stówkę ale dycha dla mnie!Gumą ich PO łbach!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. nana #2291054 | 77.253.*.* 20 lip 2017 17:43

    Niemozlwe ubecja się zjednoczyła w załobie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)