Manifestacja w obronie sądów. O komentarz poprosiliśmy parlamentarzystów

2017-07-23 20:00:00(ost. akt: 2017-07-21 15:02:58)
Manifestacja pod elbląskim sądem

Manifestacja pod elbląskim sądem

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Wolne sądy. Chcemy weta — takie hasła wznosili uczestnicy manifestacji, która odbyła się przed Sądem Okręgowym w Elblągu. O komentarz poprosiliśmy parlamentarzystów: Jerzego Wcisłę, Andrzeja Kobylarza i Jerzego Wilka.
W manifestacji przed Sądem Okręgowym w Elblągu wzięło udział około 300 osób. Przeczytasz o niej tu: Manifestacja pod elbląskim sądem

Jerzy Wilk, PiS
— W ostatnim czasie środowisko sędziowskie doszło chyba do przekonania, że jest jakąś wyższą władzą, kastą. A prawda jest taka, że prawo obowiązuje wszystkich i wszyscy powinni to prawo przestrzegać. Jak skomentować aferę Amber Gold, w której prokurator Kijanko umarza tę bulwersującą sprawę i nie dopuszczając do przeprowadzenia śledztwa. Efekt końcowy? Stracone dziesiątki milionów złotych, często oszczędności całego życia Polaków. Po 1989 r. wyroki wydawali też sędziowie, którzy orzekali także w stanie wojennym. To jest prawdziwy skandal.
Patrzę na protesty pod Sejmem i choć ich nie popieram, akceptuję tę formę głosu suwerena. Jesteśmy wolnym krajem, w którym każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii. Te manifestacje nie są jakimś wielkim zrywem obywatelskim, lecz agitacją partii opozycyjnych, która nawoływała ludzi do tych demonstracji. Jeśli nasze zmiany się nie sprawdzą, wyborcy będą mieli prawo wypowiedzieć się na ten temat w wyborach. Ale w tej chwili mamy prawo do zmian i zrobimy wszystko, by oczyścić środowisko sędziowskie.

Andrzej Kobylarz, Kukiz15
— Z jednej strony wiemy, jak działają polskie sądy, opieszale i itd. Z drugiej strony dawanie tak dużej władzy jednej osobie też nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego podczas głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym wstrzymałem się od głosu. Uważam, że to najlepsze, co mogłem zrobić.
Widzę protesty w Warszawie, w całym kraju. Nadal jednak uważam, że jest to napuszczanie jednych na drugich przez dwie partie polityczne, dalsze skłócanie społeczeństwa. To nie jest dobre. Czy prezydent Duda zawetuje ustawy? Jego poprawka (zakłada, że nowych członków KRS Sejm będzie musiał wybierać większością głosów 3/5 głosów - red) została uwzględniona.

Jerzy Wcisła, PO
Kilka dni temu w Senacie, gdy niszczono Krajową Radę Sądowniczą, powiedziałem, że jesteśmy świadkami mordowania demokracji w Polsce. I tak jest — powiedział m.in. — W czwartek 235 posłów dokonało morderstwa, w piątek 60 senatorów włoży demokrację w trumnę, za kilka dni prawdopodobnie prezydent zamknie wieko tej trumny. Otaczamy ten gmach łańcuchem światła. To starożytny zwyczaj odganiania zła od miejsca, chronimy od zła sądy. Przynieśliśmy dzisiaj Konstytucję. A gdyby nam tę Konstytucję dzisiaj zabrano i spalono. Czy zniszczyliby w ten sposób nasze pragnienie stosowania zasad wolności, niezawisłości, demokracji, samorządności? Nie, bo my je mamy w sobie. I ta siła, która dała władzę Polakom po 200 latach zaborów, po prawie 50 latach komunizmu, spowoduje, że za kilkadziesiąt miesięcy demokracja w Polsce wróci.
ak,as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cała prawda #2293669 | 87.205.*.* 23 lip 2017 23:29

  PiS w 2006 roku odrzucił poprawki, która rozciągała nadzór KNF na parabanki. Platforma zgłosiła poprawkę do tej ustawy, która pozwalała Komisji Nadzoru Finansowego kontrolować nie tylko banki czy firmy ubezpieczeniowe, ale też SKOK-i i pozabankowe instytucje finansowe, takie jak Amber Gold. Głosami posłów PiS, LPR i Samoobrony poprawka została odrzucona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. ada #2293665 | 85.165.*.* 23 lip 2017 23:23

  czas rozwalic te uklady komunistyczno PeOwskie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. uij #2293548 | 78.10.*.* 23 lip 2017 20:30

  Panie Wilk, powtarza pan to co prezes każe mówić. Afera amber gold? Gdzie afera Skok-ów,po za tym jak sam pan mówi prokurator nie dopełnił obowiązków, nie sędzia, poza tym prokurator który orzekał w stanie wojennym jest prezesem komisji sprawiedliwości. Zmiany w sądach są potrzebne, żeby przyśpieszyć rozprawy, ale nie można zawłaszczać państwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. do fana gównozjadów #2293545 | 159.205.*.* 23 lip 2017 20:23

   Panie Wilk - pier.oli Pan jak przysłowiowy Piekarski na mękach - // Jak skomentować aferę Amber Gold /// ? - Chłopie, to afera GÓWNOZJADÓW którym mało było BKO L. Grobelnego, mało było afery "Drewpolu", afer AWay i kilku"łańcuszków Św. Antoniego" - bo te GÓWNOZJADY wiedząc że w bankach z udziałem Skarbu Państwa oprocentowanie wkładów wynosi ok, 1,5 % - chcieli zarobić i zanieśli pieniądze dla M. Plichty który dawał ... 14 % !!! (i złote sztabki !) - Panie WILK - dlaczego broni Pan tych idiotów ? Panie WILK - mówi Pan o "postkomunie w sądownictwie" - gdzie średnia wieku sędziów wynosi 38 lat - do szkoły Pan chodził ? - Miał Pan rachunki ?! Bo można wątpić. I daj sobie Pan spokój z kandydowaniem na Prezydenta Elbląga - raz Pana wyborcy pogonili - pogonią i tym razem !

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)