Podrobili kartę płatniczą i oszukali spółkę na blisko 40 tysięcy złotych

2017-08-03 09:33:54(ost. akt: 2017-08-03 09:43:56)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/PG

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynął akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom oskarżonym o podrobienie i użycie karty płatniczej.
Na ławie oskarżonych zasiądzie dwóch obywateli Ukrainy pochodzenia gruzińskiego: Tengiz G. i Vakhushti P. oraz dwóch obywateli Polski: Mariusz B. i Jacek M.

Postępowanie w ich sprawie zostało wszczęte po zatrzymaniu 30 lipca 2016 roku w Karnitach (gmina Miłomłyn) samochodu, którym z Polanicy Zdroju przyjechali oskarżeni Tengiz G., Vakhushti P. oraz Mariusz B. W wyniku przeszukania pojazdu zabezpieczono między innymi jedną podrobioną kartę płatniczą oraz osiem niezadrukowanych kart z paskiem magnetycznym, a także specjalistyczny sprzęt do tzw. „skimmingu", czytnik kart magnetycznych oraz laptop z wysokospecjalistycznym, unikatowym oprogramowaniem.

W toku śledztwa ustalono, że Tengiz G. 29 lipca 2016 roku w Polanicy Zdroju użył podrobionej karty płatniczej i doprowadził jedną z warszawskich spółek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie prawe 40 tys. zł. Mężczyzna dopuścił się oszustwa na szkodę tej spółki przez wyłudzenie zapłaty za niezamówioną i niewykonaną usługę.

W popełnieniu tego przestępstwa współuczestniczył także Jacek M., który utrzymywał się z zarządzania pensjonatem w Polanicy Zdroju. Po przeszukaniu pensjonatu funkcjonariusze potwierdzili fakt użycia podrobionej karty płatniczej. Ujawniono ponadto, iż Jacek M. nielegalnie posiadał broń palną - karabinek Mauser, kal. 7, 92 mm oraz amfetaminę i tabletki zawierające pochodne amfetaminy (tzw. ekstazy).

Ostatecznie cała czwórka usłyszała prokuratorskie zarzuty. Mężczyźni zostali oskarżeni o podrobienie karty płatniczej, a następnie jej użycie na szkodę jednej z warszawskich spółek, przygotowanie do podrobienia ośmiu innych kart płatniczych, przewożenie podrobionej karty płatniczej w celu puszczenia jej w obieg, nielegalne posiadanie broni palnej oraz amfetaminy i tabletek zawierających pochodne amfetaminy.

Za zarzucane przestępstwo podrobienia karty płatniczej, a następnie jej użycie i doprowadzenie pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, grozi kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności, a wyjątkowo nawet 25 lat pozbawienia wolności. Ponadto oskarżonym grozi kara grzywny oraz przepadek nielegalnie osiągniętych korzyści majątkowych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie, pod nadzorem prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.
opr. na podst. inf. Prokuratury Krajowej

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ser #2300426 | 195.20.*.* 3 sie 2017 13:03

    Ale macie timeing. Czytałem o tym na Radio Olsztyn już parę dni temu...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. TeX #2300411 | 83.9.*.* 3 sie 2017 12:43

    "kara od 5 do 15 lat " a ile grozi lat dla polityków złodziei, za niedotrzymywanie słowa? Nic nie grozi, taką mamy sprawiedliwość. Najlepiej karać małe "płotki" ludzi za wypicie piwka na świeżym powietrzu, wiezienie dla małolata bo zapalił trawkę. Kara za przejście nie po pasach. Karanie za pierdylion innych drobnych rzeczy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz