Balony już szybują nad Pasłękiem. Tak było w czwartek rano [zdjęcia]

2017-08-24 07:44:46(ost. akt: 2017-08-24 08:52:58)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Pobudka wczesnym rankiem, później krótka odprawa i udanie się na miejsce startu. Tutaj kilkanaście minut na przygotowanie balonu i już można wzbijać się w powietrze, by podziwiać piękne widoki i walczyć o zwycięstwo. Tak wyglądał czwartkowy poranek na ul. 11 Listopada w Pasłęku, gdzie rozpoczęły się 21. Świętojańskie Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza.

W ostatnich latach z pogodą podczas zawodów balonowych w Pasłęku bywało różnie. Teraz wszystko wskazuje na to, że zawody od początku do końca uda się rozegrać bez przeszkód. Pierwsze, treningowe loty odbyły się w środę wieczorem. Kolejny raz załogi wzbiły się w powietrze w czwartek tuż po godz. 6. Uczestnicy wystartowali z terenu przy ul. 11 Listopada.

Do Pasłęka przyjechało 14 załóg. Wśród uczestników jest także jeden Francuz, który startuje na dość nietypowym balonie - ławeczce.
— Ostrzega, że wszystkie puchary będą należały do niego. Jest bardzo ambitny, waleczny — mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski, który razem z Urzędem Miejskim w Pasłęku jest organizatorem zawodów.

Zawody balonowe w Pasłęku to już tradycja, odbywają się od 1997 r. To ich 21. edycja.
— 11 pierwszych edycji organizował mój kolega, Bogusław Stankiewicz, były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku. Niestety, zmarł nagle. Nie było komu organizować zawodów, więc przyrzekliśmy sobie, że będziemy kontynuowali tę tradycję — wspomina Maciej Romanowski. — Załóg przybywa, zawody wiążą się z pięknymi wrażeniami i przeżyciami. To nie tylko rywalizacja, ale chcemy także poprzez te zawody rozpowszechniać miłość do sportów lotniczych wśród dzieci i młodzieży. Ważna jest także możliwość spotkania, integracji i promocja Pasłęka, który w tym roku obchodzi 720-lecie. Mamy zaplanowany dzień na uczczenie tego jubileuszu. W sobotę rano balony przelecą nad zamkiem, nad gabinetem pana burmistrza

Jeszcze dzisiaj wieczorem będzie możliwość podziwiania balonów nad Pasłękiem. Załogi wystartują o godz. 18 do konkurencji rzuty do celu.
AKT

• Program zawodów
Środa: godz. 18-20 loty wieczorne, start ul. 11 Listopada
Czwartek: godz. 6-8 loty poranne, start ul. 11 Listopada; godz. 18-20 loty wieczorne, rzuty do celu
Piątek: godz. 6-8 loty poranne, start pole golfowe Sand Valley; godz. 18 złożenie wiązanki na grobie śp. Bogusława Stankiewicza; godz. 19 starty balonów, stadion miejski przy ul. Kraszewskiego
Sobota: godz. 6-8 lot balonów z okazji 720 lat Pasłęka, rzuty do celu – krzyż, plac św. Wojciecha 5 (pokazy przy Zamku – Urząd Miejski w Pasłęku); godz. 18-20 lot wieczorny nad Pasłękiem, rzut do celu - krzyż, ul. 11 Listopada; godz. 21 uroczyste zakończenie zawodów balonowych, wręczenie pucharów i nagród
Niedziela: loty treningowe