Dawcy szpiku będą za darmo jeździli komunikacją miejską?

2017-09-13 07:35:15(ost. akt: 2017-09-13 13:54:54)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Do tej pory za darmo środkami komunikacji miejskiej w Elblągu mogli poruszać się m.in. honorowi obywatele miasta, dawcy krwi, kombatanci wojenni. Być może już niedługo do tej grupy dołączą także dawcy szpiku kostnego
W wielu miastach Polski doceniając dawców szpiku kostnego stosuje w ich przypadku uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Podobne ulgi proponuje wprowadzić w Elblągu radny Antoni Czyżyk (Platforma Obywatelska).
— W naszym mieście do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są m.in. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi I Stopnia, Honorowi Obywatele Miasta Elbląga czy inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci. Proponowałbym, aby do tej grupy dołączyć także zasłużonych honorowych dawców szpiku kostnego — mówi radny.

Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku od 18 do 55 lat, w dobrym stanie zdrowia. Sama rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego zajmuje tylko chwilę. Wystarczy dowód z numerem PESEL, by pobrać dane. Potem następuje pobieranie wymazu z wnętrza jamy ustnej lub oddanie kilku mililitrów krwi.

Według szacunków przeprowadzonych przez radnego Czyżyka w Elblągu jest ok. 10 osób, którzy bezinteresownie oddali szpik swojemu bliźniakowi genetycznemu.

Przypomnijmy, że przed wakacjami na wniosek radnego Jana Redzimskiego (PiS) Rada Miejska wprowadziła także bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób posiadających status "działacza opozycji antykomunistycznej" lub "osoby represjonowanej z powodów politycznych”. W tym przypadku dokumentem uprawniającym do darmowych przejazdów jest legitymacja działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych wydana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ze stosownym zapisem lub EKM z uprawnieniem zapisanym na podstawie wskazanej legitymacji.

— Procedura nabycia statusu osoby represjonowanej lub działacza opozycji antykomunistycznej jest skomplikowana i długotrwała, w związku z powyższym liczba osób posiadających go z terenu naszego miasta jest znikoma. Dodatkowo część tych osób ze względu na wiek może już posiadać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, bo ma ukończone 70 lat — przypomina Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
as