Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Orkiestra podbije serca maturzystów? Ten koncert był specjalnie dla nich [zdjęcia]

2017-09-13 13:23:55 (ost. akt: 2017-09-13 14:03:16)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Piosenkę Celine Dion "My Heart Will Go On" z filmu Titanic znają chyba wszyscy. A jak brzmi w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej? Mogli się o przekonać maturzyści z elbląskich szkół podczas środowego koncertu w szkole muzycznej. Chyba się spodobało. Tak przynajmniej można wnioskować po brawach, jakimi nagrodzili orkiestrę.

Koncert, który odbył się w środę (13.09) w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, zainaugurował projekt "Filharmonia/ostrożnie, wciąga". Elbląska Orkiestra Kameralna uczestniczy w nim po raz drugi. Projekt jest skierowany do maturzystów z elbląskich szkół. Przez najbliższy rok mogą liczyć na bezpłatne, dwuosobowe zaproszenia na 11 koncertów EOK, które odbędą się w sezonie 2017/18.

— Program jest po to, żeby pokazać uczniom, czym jest koncert symfoniczny. Dajemy wam możliwość sprawdzenia tego na własnej skórze i zupełnie za darmo — mówił do uczestników spotkania Jan Roguz, koordynator projektu z Instytutu Muzyki i Tańca.

Podczas środowego koncertu maturzyści mieli okazję usłyszeć muzykę z filmów, m.in. wspomnianego "Titanica", "Bonda", "Ojca chrzestnego". Wszystko w oryginalnych, efektownych aranżacjach samego Hadriana Filipa Tabęckiego, który wystąpił w podwójnej roli instrumentalisty i dyrygenta.

Podobnie jak w zeszłym roku, uczestnicy projektu mogą przychodzić na koncerty z osobami towarzyszącymi – i to bezpłatnie!
— To wielki atut „Filharmoniii…”. Dzięki temu wyjście na koncert staję się świetnym pomysłem na spędzenie czasu z przyjaciółmi czy na randkę — podkreśla dyrektor EOK Bożena Sielewicz. — Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rzadko przychodzą na koncerty naszej orkiestry, często dlatego, że boją się nudy. Realizacja projektu jest idealnym sposobem na dotarcie do tej niezwykle ważnej grupy odbiorców i na przełamanie stereotypów, dotyczące muzyki klasycznej. Mamy szansę wykształcić grono świadomych odbiorców muzyki. A dla maturzystów, którzy gorliwie przygotowują się do egzaminów, godzina z muzyką klasyczną to prawdziwa chwila wytchnienia. Od dawna wiemy przecież o zbawiennym wpływie muzyki klasycznej na pamięć i koncentrację — dodaje.