Ponad 250 strażaków walczy z powodzią w Elblągu. O pomoc poproszono też wojsko

2017-09-18 18:24:24(ost. akt: 2017-09-18 18:35:44)

Autor zdjęcia: OSP Krzewsk

Z powodzią walczy w Elblągu 250 strażaków z regionu i szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy. Prezydent zwrócił się też o pomoc do wojska. W mieście zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe. Niestety prognozy na najbliższe godziny nie są korzystne.
W Elblągu zlokalizowano w tej chwili trzy newralgiczne miejsca, w których wszystkie służby prowadzą akcję przeciwpowodziową. To ulice Związku Jaszczurczego i rejon tamtejszego szpitala EL-Vita, w którym jeszcze przed południem istniało ryzyko zalania stacji transformatorowej i stacji dializ, a także zalany Plac Grunwaldzki i ulica Fabryczna, oraz ulica Malborska, gdzie poziom Kumieli niebezpiecznie rośnie.

– W szpitalu sytuacja została już opanowana, a woda została wypompowana z pomieszczeń. Zagrożone były także stacje paliw, ale i tu służby poradziły sobie z problemem. Teraz w rejonie ul. Malborskiej układane są worki z piaskiem, by nie dopuścić do wylania rzeki z koryta w tamtych rejonach – mówił po godzinie 16.30 Tomasz Świniarski, kierownik Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, na zwołanej przez prezydenta Elbląga konferencji prasowej.

Jeszcze przed południem prezydent Elbląga ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe. Na obrady zebrał się także sztab kryzysowy.
– Niestety prognozy nadal są niekorzystne, bo zapowiadane są dalsze opady deszczu. Przed południem służbom pracy nie ułatwiał też silny wiatr, który groził cofką do rzeki Elbląg. Ziemia jest tak nasiąknięta, że Kumiela nie ma gdzie oddawać wody. Przez wysoki stan wody w rzece Elbląg, kipiel z Kumieli nie ma także możliwości odpływu do tego zbiornika – mówił prezydent Witold Wróblewski. – Poprosiłem o pomoc wojsko, a o godz. 18 w Urzędzie Miejskim odbędzie się spotkanie wojewódzkiego sztabu kryzysowego z udziałem wojewody.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało także o otwarciu niecki nieczynnego kąpieliska przy ul. Spacerowej, by woda z Kumieli miała tam ujście. – Okazało się jednak, że z powodów konstrukcyjnych przepustowość tej instalacji jest bardzo mała, a woda nie przepływa tak intensywnie jakbyśmy tego chcieli – dodał Tomasz Świniarski.

Sztab kryzysowy zadecydował też o wyłączeniu części ulic z użytkowania. Nieczynne są min. ulice Związku Jaszczurczego, Plac Grunwaldzki oraz Fabryczna. Tam trwa intensywna akcja przeciwpowodziowa. Do pomocy przy wypełnianiu worków piaskiem zaangażowano pracowników wszystkich zakładów komunalnych, wydano także wszystkie rękawy przeciwpowodziowe, który posiada na stanie Referat Zarządzania Kryzysowego. Do akcji ratowniczej w Elblągu skierowano także okoliczne ochotnicze straże pożarne. Na rozkaz komendanta wojewódzkiego PSP do miasta przyjechało także 250 strażaków z regionu i szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy.

– Oprócz ludzi wysyłamy do Elbląga także specjalistyczny sprzęt: wysokowydajne pompy i kontener pełen rękawów przeciwpowodziowych o całkowitej długości 4 km – mówił st. bryg. Mirosław Hołubowicz, komendant wojewódzki PSP w Olsztynie.

Od godzin rannych elbląska komenda PSP przyjęła także ok. 70 zgłoszeń nie tylko z Elbląga, ale i z powiatu elbląskiego. Bowiem trudna sytuacja panuje także w powiecie pasłęckim i braniewskim.
– Bardzo prosimy mieszkańców o cierpliwość. Staramy się docierać do każdego zgłoszenia, ale na razie skupiamy się na opanowaniu żywiołu w tych trzech newralgicznych punktach miasta, w tym bardzo mocno na ulicy Malborskiej – dodał kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski PSP w Elblągu.
Prezydent Witold Wróblewski apeluje zaś do elblążan o to, by w miarę możliwości rezygnowali z poruszania się po mieście samochodami, bo ulice momentalnie się korkują, To bardzo utrudnia służbom ratowniczym sprawne poruszanie się i dojazd do miejsc zagrożonych.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. e. #2330873 | 37.47.*.* 18 wrz 2017 20:43

    Niech mnie ktos oswieci-dlaczego nie puszczono wody na stary basen i boisko zamiast pozwolic zeby zalalo miasto ?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. zbychu #2330815 | 83.23.*.* 18 wrz 2017 19:17

    A gdzie prywatna armia macierewicza

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz