Liczą straty po powodzi. Są pierwsze, szacunkowe kwoty

2017-09-20 18:34:03(ost. akt: 2017-09-20 21:44:52)
Ulica Związku Jaszczurczego w Elblągu w poniedziałek znalazła się pod wodą

Ulica Związku Jaszczurczego w Elblągu w poniedziałek znalazła się pod wodą

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Na blisko 100 tysięcy złotych opiewają przeprowadzone do środy wstępne szacunki strat w wyniku powodzi w mieniu prywatnym mieszkańców Elbląga i Pasłęka oraz gmin Elbląg, Godkowo i Wilczęta. Jak informuje Urząd Wojewódzki w Olsztynie, te wstępne szacunki zostały przygotowane przez ośrodki pomocy społecznej. Można się spodziewać, że kwota na pewno będzie jeszcze wyższa.
— W chwili obecnej, wstępnie oszacowane przez ośrodki pomocy społecznej straty w mieniu prywatnym mieszkańców: Miasta Elbląga i Gminy Elbląga, Gminy Godkowo, Miasta i Gminy Pasłęk, Gminy Wilczęta opiewają na kwotę 95.400 zł — poinformowała w środę po południu Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu.

Największe starty w mieniu prywatnym powódź wyrządziła w Elblągu. Tutaj dotychczasowe szacunki mówią już o kwocie 23400 zł.

Starty w mieniu prywatnym w wyniku powodzi
Miasto Elbląg 23400 zł
Gmina Elbląg 18000 zł
Gmina Pasłęk 18000 zł
Gmina Godkowo 6.000 zł
Gmina Wilczęta 30.000 zł
Łącznie: 95400 zł

— W środę (20.09) Oddział Budżetu Planowania i Analiz Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego przygotował stosowny wniosek o zwiększenie budżetów gmin, dzięki czemu natychmiast przekazane zostaną środki, na wypłatę zasiłków celowych w wysokości do 6.000 zł., które pozwolą na zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych rodzinom z poszkodowanych gmin. Do najbardziej potrzebujących gmin przekazano środki na kwotę 70.228 zł — informuje Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego.

Pozostała część kwoty, 25172 zł, niezbędna do zabezpieczenia pierwszych niezbędnych potrzeb mieszkańców Elbląga i gminy Elbląg ma zostać przekazana w czwartek (21.09).

— Ponadto Wydział Polityki Społecznej W-M UW złożył dodatkowe zapotrzebowanie do Ministerstwa Rozwoju i Finansów na środki w wysokości 100.000 zł, które pozwolą na uzupełnienie brakujących, wnioskowanych kwot, jak również będą służyły do zabezpieczenia potrzeb gmin, które są w trakcie szacowania strat, tj. Gmina Młynary, Gmina Iława, Miasto Lubawa, Gmina Lubawa, Gmina Barciany, Gmina Korsze, Miasta i Gminy Braniewo, Miasta Frombork, Miasta Kisielice, Miasta Pieniężno, Gminy Rychliki, Gminy Lelkowo — czytamy w komunikacie.

Jak zapewnia Bożena Ulewicz, wszystkie gminy zostały poinstruowane o zasadach ubiegania się o dotacje na udzielenie pomocy poszkodowanym w wyniku zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. takiego wała! #2454823 | 176.105.*.* 5 mar 2018 20:04

    powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.Nawet cofka na rzekach jest nam niegroźna.Na wszystkich rzekach wpływających do Bałtyku,niejaki ryży kazał zbudować zamykane bramy przeciwzalewowe, podobne do tych w Rotterdamie i na Tamizie, ale dużo od nich nowocześniejsze. Tenże ryży, znany twórca "zielonej wyspy", wraz z przydupasami razem sypali, owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo, mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!

    odpowiedz na ten komentarz