Gdzie w Elblągu do lekarza w nocy i święta? Zmiany od 1 października

2017-09-25 15:07:42(ost. akt: 2017-09-25 15:20:54)
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Autor zdjęcia: archiwum szpitala

1 października wchodzi w życie reforma zdrowia. Od tego dnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej, będą prowadzone usługi ambulatoryjne. Natomiast porady wyjazdowe będzie świadczył Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II.
Zmiany w systemie działania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to efekt zmian, które wprowadziła ustawa z 23 marca 2017 r. W jej wyniku wszystkie szpitale, które znalazły się w tzw. sieci, muszą zapewnić swoim pacjentom taką pomoc. Mogą to jednak zrobić nie w swojej placówce, ale podpisując umowę z innym szpitalem.

Zmiany objęły także elbląskie placówki zdrowotne.
— Między Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym a Szpitalem Miejskim im. św. Jana Pawła II zostało zawarte porozumienie, które określa że od 1 października 2017 r. szpital wojewódzki będzie prowadził wszystkie ambulatoryjne usługi czy porady nocne i świąteczne, natomiast porady wyjazdowe będzie prowadził szpital miejski. Będzie to zarówno lekarska jak i pielęgniarska pomoc wyjazdowa — mówi Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Elblągu. — W tej chwili szpital miejski przygotowuje się do uzyskania numeru telefonu, pod który będzie można dzwonić, a który niebawem zostanie podany do wiadomości publicznej.

W szpitalu wojewódzkim przy ul. Królewieckiej trwa właśnie remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wchodzące w życie zmiany nie będą łatwe dla pracowników szpitala, tym bardziej, że 2 i 3 października zaplanowano przenosiny pewnych części SOR-u w inne miejsc szpitala.
— Spodziewamy się utrudnień, dlatego poprosiliśmy o pomoc wszystkie sąsiednie jednostki, a największe zabezpieczenie w kwestii ambulatorium chirurgicznego i internistycznego będzie w tym czasie prowadził szpital miejski — dodaje poseł Gelert.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.

To nie jedyne zmiany, które w najbliższym czasie czekają pacjentów polskiej służby zdrowia. Rząd przygotowuje kolejne poprawki w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Pierwsza zakłada, że jeśli instytucja samorządowa czy publiczna będzie chciała przeprowadzać program profilaktyczny bądź zdrowotnych, który nie został oceniony, bądź uzyskał negatywną ocenę Urzędu Oceniającego Technologie Medyczne (ATOM), będzie podlegał dyscyplinie finansów publicznych.
— W tej chwili jako państwowy nie funkcjonuje już program sztucznych zapłodnień in-vitro. Należy się więc poważnie zastanowić czy te zmiany nie są wymierzone właśnie przeciwko tej metodzie — dodaje poseł Gelert.

Druga zmiana dotyczy zaś ustawy o finansowaniu świadczeń i mówi o wprowadzeniu odpłatności przez pacjentów za tzw. za środki techniczne, jak np. endoprotezy czy soczewki z wyższego pułapu medycznego. Do tej pory takiego wyboru nie było. Na razie jednak nie można mówić o wysokości odpłatności. Tę ma ustalić minister zdrowia w rozporządzeniu.
as