Szef Dywizji NATO w Elblągu szkolił się w radzieckim wywiadzie?

2017-10-04 10:52:28(ost. akt: 2017-10-04 11:04:50)
Generał Motacki (w środku)

Generał Motacki (w środku)

Autor zdjęcia: fot. 2 Brygada Zmechanizowana

Generał Krzysztof Motacki, szef dywizji NATO w Elblągu w 1989 roku miał ukończyć wyższy kurs doskonalenia oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego. Wyjaśnień w tej sprawie zażądał m.in. poseł Jacek Protas.
Informacje o tym, że gen. Krzysztof Motacki ukończył w 1989 roku wyższy kurs doskonalenia oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego podał we wtorek (3.10) portal onet.pl. Generał Motacki w rozmowie z portalem miał sam przyznać się do odbycia takiego kursu, nazywając go jednak "okołowojskowym". Zdaniem portalu takie szkolenia były zaś nadzorowane przez sowieckie GRU, czyli Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. Gen. Motacki pytany przez Onet, dlaczego na temat tego kursu nie ma wzmianki w jego oficjalnym życiorysie odparł, że skończył wiele kursów i szkoleń.

– Nie o wszystkich napisałem – mówi generał dla Onetu.

O wyjaśnienia w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej zwrócił się m.in. poseł Jacek Protas (PO), były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. W kwietniu br. generał Motacki został wskazany przez ministra Antoniego Macierewicza na dowódcę Wielonarodowej Dywizji NATO Północ–Wschód w Elblągu.

— Strategiczne znaczenie Dywizji dla bezpieczeństwa Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego wymaga szczególnie starannego doboru kadry dowódczej. Zwracam się z pytaniem, czy Ministerstwo wiedziało o przeprowadzonym przez generała kursie, a także, czy w związku z najnowszymi informacjami resort zamierza przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jeżeli potwierdzą się informacje o odbytym kursie organizowanym przez radziecki wywiad, a minister o tym wiedział, to mamy do czynienia z wielkim skandalem i nieodpowiedzialnością — mówi poseł Protas.

Jeszcze wczoraj do informacji Onetu w rozmowie z portalem niezależna.pl odniósł się minister Antoni Macierewicz przyznając, że kierownictwo MON wiedziało o tym, że gen. Motacki przeszedł „kurs oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego". Dlatego dokumenty generała zostały dokładnie sprawdzone.

— On sam na własną prośbę poddał się również badaniu wariografem. Był wszechstronnie sprawdzony kontrwywiadowczo i mogę z całą stanowczością zapewnić, że żadnego kursu GRU nie przeszedł. Wszelkie informacje, jakoby tak miało się stać, są po prostu nieprawdziwe. Obecne kierownictwo MON wiedziało o epizodzie przebywania gen. Motackiego w ZSRR i właśnie z tego powodu został on poddany tak dokładnemu sprawdzeniu — mówił Antoni Macierewicz w rozmowie z niezależna.pl.
opr. as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Awans? #2343877 | 89.228.*.* 5 paź 2017 09:19

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie /antoni-macierewicz-chce-awansowac-gen-m otackiego-na-kolejna-gwiazdke-generalska /bclwrq3

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2343444 | 83.6.*.* 4 paź 2017 16:50

  No i po co ta histeria? Jakieś jaja?! Kto wygrał wojnę w 1920 roku? Żaden cud tylko wojsko i dowódcy solidnie wyszkoleni przez zaborców! A dziś co durnie robią - usuwają wszystkich dobrze wyszkolonych oficerów bo.... mieli styczność.... Tak robiło NKWD!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. fred #2343436 | 151.248.*.* 4 paź 2017 16:37

  Amerykanie maja dziwne miny

  odpowiedz na ten komentarz

 4. eme #2343374 | 89.228.*.* 4 paź 2017 14:52

  Znów histeria?To dobrze że był na szkoleniu w ZSRR.Poznał mentalność Rosjan, wie w przypadku konfliktu jak z nimi walczyć..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. ZOMOWIEC #2343353 | 188.146.*.* 4 paź 2017 14:33

  Pewnie razem z Antonim w ławce siedział ;D

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)