Darmowa cytologia w Elblągu. Biała sobota w szpitalu wojewódzkim

2017-10-19 14:00:00(ost. akt: 2017-10-19 14:14:51)
Szpital wojewódzki w Elblągu

Szpital wojewódzki w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Warto korzystać z programów i projektów profilaktycznych. Szczególnie ważna jest profilaktyka nowotworowa kobiet, gdyż z powodu zbyt późnego wykrycia choroby, każdego roku umiera średniej wielkości miasto kobiet.
W sobotę (21.10) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Królewieckiej 146 w Elblągu odbędzie się Biała Sobota, w ramach której panie będą mogły wykonać bezpłatną cytologię. Organizatorzy zapraszają od godz. 10.

„Jestem kobietą, chcę być zdrowa”. Tak brzmi hasło przewodnie realizowanego właśnie projektu „Wdrażanie działań edukacyjnych i informacyjnych zwiększających zgłaszalność na badania profilaktyczne raka szyjki macicy-subregion elbląski”. Dzięki niemu mieszkanki subregionu elbląskiego dowiedzą się czegoś więcej na temat choroby, badań oraz metod leczenia. Będą mogły także zrobić sobie cytologię — podstawowe badanie diagnostyczne.

— Z darmowych badań mogą skorzystać aktywne zawodowo panie, w wieku 29-59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały robionej cytologii. Badania odbędą się w ramach Białej Soboty, zaś edukatorką na spotkaniu będzie pani Małgorzata Bilińska, położna z Poradni Konsultacyjnej Położniczo-Ginekologicznej WSZ w Elblągu — wyjaśnia Anna Suszczewicz, koordynator projektu „Wdrażanie Działań Edukacyjnych, badania profilaktyczne raka szyjki macicy w subregionie elbląskim”.

Subregion elbląski obejmuje siedem powiatów: elbląski, elbląski grodzki, nowomiejski, braniewski, działdowski, iławski, ostródzki. Projekt realizowany będzie przez trzy najbliższe lata, a jego celem jest edukacja i poprzez nią zwiększenie zgłaszalności na badania. Jeśli chcesz być zdrowa lub sprawdzić czy jesteś zdrowa – przyjdź w sobotę do szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Cytologia nie boli i w tym przypadku jest darmowa.
bk