Duże zmiany w komunikacji miejskiej. "Czwórka" i "piątka" na nowych trasach

2017-10-24 13:12:47(ost. akt: 2017-10-24 13:40:04)
Zmiany w komunikacji miejskiej przedstawiono podczas konferencji prasowej w Ratuszu Staromiejskim

Zmiany w komunikacji miejskiej przedstawiono podczas konferencji prasowej w Ratuszu Staromiejskim

Autor zdjęcia: Aleksadra Szymańska

Więcej kursów tramwajów po południu i wieczorami i całkiem nowa trasa dla autobusu numer 9. W związku z oddaniem do użytku odcinka linii tramwajowej w ulicy 12 Lutego, już od 10 listopada na pasażerów elbląskiej komunikacji miejskiej czekają duże zmiany.
30 września krakowska firma ZUE, zgodnie z umową zakończyła trwające pół roku prace przy budowie odcinka linii tramwajowej w ulicach Grota-Roweckiego do 12 Lutego.

— Aktualnie trwają odbiory inwestycji. W ramach zadania powstało 900 merów nowej linii tramwajowej, wybudowano cztery perony przystankowe i przebudowano skrzyżowania w ulicach Grota-Roweckego i Nowowiejskiej. Cała inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł, w tym ok. 7,5 mln zł pochodziło ze środków unijnych — mówi Witold Wróblewski, prezydent miasta

Powstanie nowej linii umożliwiło także zmodyfikowanie komunikacji tramwajowej i autobusowej. Jeszcze w czerwcu br. Zarząd Komunikacji Miejskiej przygotował cztery warianty zmian, które były konsultowane z elblążanami. Swoje głosy można było oddawać w formie papierowych i elektronicznych ankiet.

— Ostatecznie w głosowaniu wzięło udział 1600 osób. Elblążanie zadecydowali, że najlepszy będzie wariant pierwszy naszych propozycji. W tym wariancie linie tramwajowe nr 4 i 5 będą się przemieszczały przez nowy odcinek trasy tramwajowej (ulicami 12 Lutego i Grota Roweckiego - red.). Wzmocnimy także przejazdy na linii nr 4 dodatkowymi kursami po południu i wieczorem — mówi Kazimierz Zbigniew Orzech, dyrektor spółki Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Przetrasowanie tramwajów spowoduje, że linia tramwajowa nr 5, która dotychczas jeździła na odcinku przez Plac Słowiański, zmieni swoją trasę. Dlatego koniecznym stało się przetrasowanie linii autobusowej nr 9.

— Po zmianach "dziewiątka" będzie wyruszała z Alei Odrodzenia i przez Płk. Dąbka dojedzie do Teatralnej. Stąd w prawo skręci w ulicę Robotniczą i skieruje się w stronę Placu Słowiańskiego. Dalej pojedzie ulicami Rycerską i Tysiąclecia aż do dworca PKP. Chcę podkreślić, że kursy autobusu nr 9, które w tej chwili obsługują Elbląski Park Technologiczny pozostają i będą dalej jeździć — dodaje Aur Bartnik z ZKM w Elblągu.

Prezydent Wróblewski podkreśla, że komunikacja miejska w Elblągu będzie sukcesywnie przekształcana, tak by głównym środkiem transportu był tramwaj, a autobus pozostawał jedynie jej uzupełnieniem.
— Nowa trasa tramwajowa pozwoli na szybsze skomunikowanie dzielnic północnych z dworcem. To spowoduje że tramwaje mają szansę być konkurencją dla autobusów — mówi prezydent.

W czwartek 9 listopada, odbędzie się uroczyste oddanie nowej trasy do użytku. Zaplanowano inauguracyjny przejazd tramwajem, a dla elblążan przygotowanych zostanie także kilka niespodzianek. A już 10 listopada wielkie zmiany wejdą w życie.
as

Obrazek w tresci

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. realista #2357914 | 24 paź 2017 14:43

    "Ostatecznie w głosowaniu wzięło udział 1600 osób.." Skad te informacje? Wg. ZKM w glosowaniu internetowych wzielo udzial 1612 osob i wygral wariant nr3.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz