Dzieci czują się tutaj jak w domu. 30-lecie przedszkola nr 1 w Pasłęku [zdjęcia]

2017-10-24 22:27:58(ost. akt: 2017-10-24 22:35:36)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Tworzą jedną wielką rodzinę i robią wszystko, by dzieci czuły się tutaj jak w domu. Samorządowe Przedszkole nr 1 w Pasłęku świętowało we wtorek 30-lecie istnienia.
To przedszkole od samego początku miało szczęście do ludzi, którym nie brakowało zapału. Tak jak np. jeszcze przed oddaniem do użytku budynku przy ul. 11 Listopada, w którym znajduje się do dzisiaj. W przedszkolnej kronice opisano m.in. czyn społeczny w wykonaniu 40 sióstr PCK, które uprzątnęły gruz zalegający placówki, posadziły kwiaty oraz ustawiły meble i sprzęt w pomieszczeniach.

— Dotychczasowy dorobek przedszkola to praca wielu osób: grona pedagogicznego, dzieci, ich rodziców, pracowników obsługi i administracji — przyznaje Barbara Rozenbajgier, dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 1 w Pasłęku. — Nasze przedszkole nigdy nie było jedynie instytucją, placówką, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez dzieci i ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników, którzy oddali tutaj swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół przedszkola zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć przedszkole takie, jakie widzimy je dzisiaj.

Przedszkole przy ul. 11 Listopada ma już 2378 absolwentów, którzy opuścili jej mury w wieku 6 lat. Obecnie opiekę znajduje w nim na co dzień 218 dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Placówka zatrudnia 35 osób.
— W życiu każdego człowieka etap przedszkolny pozostawia ślad, którego jakość możemy docenić z pewnej perspektywy. W tym wieku każde dziecko najsilniej i najintensywniej kształtuje swoją osobowość i umiejętności. Od nas, dorosłych, zależy czy damy mu odpowiednie warunki i możliwości, czy pozwolimy na wybór najwłaściwszej drogi — mówiła Barbara Rozenbajgier we wtorek (24.10) podczas uroczystego spotkania z okazji 30-lecia przedszkola.

Z okazji jubileuszu przed przedszkolem odsłonięto pamiątkową tablicę. Nie zabrakło gratulacji, życzeń, podziękowań oraz prezentów. Swoimi wspomnieniami z przedszkola podzielili się absolwenci, m.in. Karolina Maciejewska.
— Z życia przedszkolnego najbardziej utkwiły mi w pamięci zabawy choinkowe i to jak mama wcześniej szyła mi stroje — opowiadała pani Karolina. — Pamiętam też lepienie z masy solnej, malowanie palcami i smak kompotu, którego później już nie znalazłam w innych napojach. Po latach wróciłam tu ze swoimi dziećmi. Wszystkie osoby tutaj pracujące, bez względu na zajmowane stanowisko, z troską i życzliwością dbają o nasze dzieci. Za to należą się im ogromne wyrazy uznania. Jedną z najmilszych rzeczy, gdy wróciłam tu ze swoimi dziećmi, były słowa mojej pani: to moja Karolinka. Właśnie tak tutaj są postrzegane dzieci: mój Adaś, moja Ania. Zawsze z życzliwością i troską dba o to, by dzieci czuły się w przedszkolu kochane, bezpieczne i miały miłe wspomnienia.

W obchodach 30-lecia uczestniczyły także poprzednie dyrektorki placówki: Krystyna Siemaszko i Maria Bożena Białobrzeska. Obie zostały wyróżnione medalami wydanymi z okazji 25-lecia samorządu miasta i gminy Pasłęk. Medale wręczyli burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski i przewodniczący Rady Miejskiej Edward Skalij.

Rada pedagogiczna przedszkola postanowiła przyznać honorowy tytuł "Super przyjaciela przedszkola" burmistrzowi Śniecikowskiemu.
— Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy tworzą tę społeczność przedszkolną za dobro, za włączanie się w życie całej wspólnoty miasta i gminy Pasłęk. Przedszkole nr 1 jest niezwykle aktywne — mówił wcześniej burmistrz Pasłęka i zauważył. — Absolwenci przedszkola to osoby, które za chwilę będą kierowały tym miastem, naszymi firmami. Wielkie słowa podziękowania za waszą pracę — zwrócił się do personelu placówki.
AKT