Przekroczone stany alarmowe w rzece Elbląg i Wąskiej. Ulica Panieńska zamknięta dla ruchu [ZDJĘCIA]

2017-10-30 07:28:15(ost. akt: 2017-10-30 10:36:56)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Przez całą noc rósł poziom wody w rzece Elbląg oraz w przepływającej przez Pasłęk rzece Wąskiej. W obu rzekach przekroczone są stany alarmowe, a włodarze miast ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe. Zobacz zdjęcia z poniedziałkowego poranka na Bulwarze Zygmunta Augusta.
Silny, momentami porywisty wiatr wiejący z północy spowodował tzw. cofkę, to jest cofanie wody z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg. Przez całą noc poziom wody w rzece Elbląg rósł. W poniedziałek po godz. 6 wynosił 630 cm, to jest o 20 cm przekroczył stan alarmowy. Nad ranem, o godz. 6.30, prezydent miasta Witold Wróblewski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Trudna sytuacja panuje także w Pasłęku na rzece Wąskiej. W poniedziałek nad ranem poziom wody w rzece wynosił już 669 cm - o blisko 40 cm przekroczył stan alarmowy. Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe.
— Przeprowadzono działania zapobiegawcze polegające na układaniu worków z piaskiem i zabezpieczaniu nieruchomości przed zalaniem w miejscowości Stegny oraz w Pasłęku na rzece Wąskiej (od mostu przy ul. Steffena, na odcinku 250 m). Według sytuacji na godz. 23 stan rzek Elszka i Sirwa minimalnie spada, natomiast rzeki Wąska minimalnie wzrasta. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana — informuje Urząd Miejski w Pasłęku.

Niestety, w poniedziałkowy poranek nadal utrzymuje się silny wiatr z północy. Przed godz. 8 w Elblągu odnotowano także opady gradu.

Po godzinie 9 rano zadecydowano o zamknięciu ulicy Panieńskiej. Na miejscu pracuje jeden zastęp straży pożarnej, rozstawiane są także zapory wodne.


Obrazek w tresci


Obrazek w tresci

W Elblągu w poniedziałek rano zrobiło się na chwilę biało, a to za sprawą padającego gradu
Fot. Arkadiusz Kolpert

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. takiego wała! #2368659 | 91.193.*.* 6 lis 2017 21:51

    powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.Nawet cofka na rzekach jest nam niegroźna.Na wszystkich rzekach wpływających do Bałtyku,niejaki ryży kazał zbudować zamykane bramy przeciwzalewowe, podobne do tych w Rotterdamie i na Tamizie, ale dużo od nich nowocześniejsze. Tenże ryży, znany twórca "zielonej wyspy", wraz z przydupasami razem sypali, owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo, mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Maja #2363146 | 83.0.*.* 30 paź 2017 09:35

    Na olsztyńskim dworcu PKP też przekroczony stan wód, bo wczoraj zrobił się w przejściu podziemnym basen =) Woda sięgnęła sufitu. Ale po co nam nowoczesny i spełniający swoją funkcję dworzec (!) ... Proszę napisać artykuł, może do niektórych dotrze przesłanie..

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)