Udany rok dla turystyki wodnej. Liczą, że od 2019 r. będzie jeszcze lepiej

2017-11-03 20:46:23(ost. akt: 2017-11-03 20:56:37)
Uroczystości podsumowujące zakończenie sezonu żeglarskiego 2017 odbyły się w Ratuszu Staromiejskim

Uroczystości podsumowujące zakończenie sezonu żeglarskiego 2017 odbyły się w Ratuszu Staromiejskim

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Elbląscy żeglarze są zadowoleni z mijającego sezonu żeglarskiego na Zalewie Wiślanym. Najbardziej jednak cieszą się na następny, w którym powstanie nowoczesny hangar w Jachtklubie przy ul. Radomskiej.
W piątek (3.11) w Elblągu spotkali się najlepsi żeglarze rywalizujący w regatach na Zalewie Wiślanym i na Morzu Bałtyckim. Okazją do spotkania było podsumowanie zakończonego sezonu żeglarskiego 2017.

— Te imprezy to integracja żeglarska w wymiarze subregionu elbląskiego, województwa warmińsko-mazurskiego i w wymiarze międzynarodowym. To zmaganie charakterów ludzkich, przyjaźni, integracji i współpracy na pożytek nie tylko wspaniałej przygody, ale rozwoju naszego regionu i rozwoju transgranicznego z obwodem kaliningradzkim. Sam miałem w tym roku śmiałość bycia uczestnikiem załogi w Pucharze Trzech Marszałków. Było to dla mnie wielkie przeżycie i wielkie uznanie z jednej strony dla kunsztu, ale też takiego otwartego sposobu na życie. Podczas tego żeglowania przekonałem się, że na wodzie wszyscy jesteśmy równi, a łączy nas pokład jachtu i żagiel — podkreślał podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Ten rok dla turystyki wodnej w subregionie elbląskim, na Zalewie Wiślanym, a także na Pętli Żuławskiej był bardzo udany. Mówią o tym liczby: m.in. około 50 tysięcy wodniaków, którzy do sierpnia wybrali czynny wypoczynek szlakami Pętli Żuławskiej. Tę ostatnią odwiedzają także turyści, którzy nie posiadają jachtów ale mogą wykorzystać łodzie czarterowe.

Jeszcze przez dwa lata na Pętli Żuławskiej podmioty nie mogą prowadzić ani działalności gastronomicznej ani hotelarskiej, bo taki był wymóg projektowy tej inwestycji. Zmieni się to dopiero po 2019 roku i wtedy wodniacy liczą, że rozwój turystyki wodnej tymi szlakami mocno przyspieszy.

Teraz najważniejszą inwestycją dla elbląskich wodniaków będzie remont hangaru przy ul. Radomskiej, na którą miasto otrzymało unijne dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł.
— Jesteśmy już w procedurze przetargowej: wpłynęło pięć ofert od zainteresowanych firm i jesteśmy obecnie w trakcie ich badania. Cieszę z powrotu Elbląga do morza: powstaje coraz więcej marin wokół Zalewu Wiślanego, są miejsca gdzie żeglarze mogą zawijać i i to chodzi, bo to czysty zysk gospodarczy dla regionu — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Przebudowa hangaru umożliwi zacumowanie jeszcze większej ilości pływających jednostek, które podróżując m.in. Pętlą Żuławską coraz chętniej przybijają także do Elbląga. Gruntowny remont przejdzie hala jachtowa wraz z biurowo-magazynową częścią budynku. Dobudowane również zostanie pomieszczenia dla bosmana. Zakres inwestycji obejmuje również wykonanie nowych nawierzchni drogi, parkingów i ciągów pieszych. W ramach remontu powstaną jeszcze fundamenty pod rolki zwrotne do systemu wciągania i wyciągania jachtów z hangaru, zamontowana zostanie linowa wciągarka elektryczna oraz urządzenie dźwigowe wraz z całą konstrukcją w pomieszczeniu szkutni. Powstaną boksy do przechowywania osprzętu żeglarskiego, a robotnicy wymienią także pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową, bramy wjazdowe i posadzki w hangarze. Cały budynek zostanie zaś docieplony.

— To kolejny kierunek otwierania naszego miasta w kierunku sportów i rekreacji wodnej — dodaje prezydent Wróblewski.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wstyd #2366801 | 87.205.*.* 3 lis 2017 23:02

    Wyremontują hangar dla siebie i kumpli. Już nie mogę patrzeć na tę bandę PO-PSL. Ludzie, musimy wybrać młodych, wykształconych i zdolnych samorządowców. Najbiedniejsze województwo, jeden z najbiedniejszych regionów UE, a te cwaniaki wydają kasę na bzdury ("zimne termy". lotnisko szymany w krzakach).Jeszcze wybrali ukraińca sycza na wicemarszałka.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz