Ceny wody i ścieków od nowego roku pójdą w górę

2017-11-10 11:42:00(ost. akt: 2017-11-10 12:14:44)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Od stycznia 2018 roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje podwyżki cen wody oraz ścieków dla mieszkańców.
Na sesji, która odbędzie się w najbliższy czwartek (16.11) elbląscy radni zdecydują, czy mieszkańcy od stycznia 2018 r. więcej zapłacą za wodę i ścieki. Planowana przez EPWiK podwyżka to 21 groszy za wodę i 54 grosze za ścieki.

Obecnie elblążanie płacą za wodę 4,27 zł/m sześcienny, a za ścieki 3,83 zł/m sześcienny, czyli łącznie 8,10 zł/m sześć. brutto. Po planowanej podwyżce łączna cena wody i ścieków dla mieszkańca Elbląga ma wynieść 8,85 zł/m sześć. brutto, co oznacza wzrost o 9,3 procent.

Według wyliczeń urzędników, przybliżony, miesięczny wzrost kosztów zużycia wody i odprowadzania ścieków przez 3-osobową rodzinę wyniesie 6,75 zł.

Podwyżka związana jest koniecznością modernizacji oczyszczalni ścieków, która zbudowana została w 1976 r.
— Oczyszczalnia ścieków jest w bardzo złym stanie technicznym. Elbląskiej oczyszczalni ścieków grozi katastrofa budowlana, a okolicy ekologiczna. Zmusza nas to do zdecydowanych działań inwestycyjnych, a ich brak będzie równoznaczny z nieodpowiedzialnością. Z tą decyzją nie można już czekać — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Elbląg otrzymał 56 mln zł na modernizację oczyszczalni z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jednak, aby inwestycja została zrealizowana EPWIK potrzebuje jeszcze 52 mln zł jako wkład własny do projektu.
— Żeby skorzystać z projektu musimy wyłożyć te 52 mln zł. Nie jesteśmy tego w stanie zrobić bez podniesienia taryfy opłat za wodę i ścieki. Obecne ceny wody i ścieków nie pokrywają nawet kosztów eksploatacji, a w tej kadencji nie było jeszcze podwyżek — mówi dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz.

Jeśli umowa na dofinansowanie do modernizacji zostanie podpisana planowo, czyli jeszcze w grudniu, to inwestycja ruszy w drugiej połowie przyszłego roku.
dawŹródło: Dziennik Elbląski