Piekarczyk czeka na głosy

2017-11-20 11:52:20(ost. akt: 2017-11-20 11:54:47)
Piekarczyk przed Bramą Targową

Piekarczyk przed Bramą Targową

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Elbląski Piekarczyk ma szansę zostać najpopularniejszym pomnikiem w Polsce. Klikać może każdy, a głosowanie kończy się 3 grudnia
Pomniki postaci z bajek, znanych osobistości, upamiętniające wydarzenie czy współczesne rzeźby o niebanalnym kształcie – wiele polskich miast ma ciekawe, zaskakujące, czasem kontrowersyjne tego typu atrakcje. Z całą pewnością stanowią one nieodłączny element krajobrazu miejskiego. Portal Komunalny ogłosił właśnie konkurs na najpopularniejszy polski pomnik lub rzeźbę.

Nominację otrzymało 10 miast, w tym Elbląg, który może pochwalić się pomnikiem popularnego Piekarczyka, który strzeże wrót Bamy Targowej na starówce.

— Legendarny Piekarczyk uchronił Elbląg przed atakiem Krzyżaków. Według przypowieści, Piekarczyk łopatą przeciął liny bram miejskich, dzięki czemu brama zamknęła się przed Krzyżakami, uniemożliwiając im zdobycie miasta Pomnik od blisko dekady stoi na elbląskim Starym Rynku pod Bramą Targową. Jest lubiany przez mieszkańców i turystów. Utrwalił się też zwyczaj pocierania Piekarczyka za nos, co ma przynosić szczęście, stąd jego nosek cały się świeci. Piekarczyk inspiruje również do nowej aktywności – imieniem „Biegu Piekarczyka” została nazwana impreza biegowa, która co roku odbywa się na elbląskiej starówce — pisze Portal Komunalny.

Elbląg będzie miał jednak nie lada konkurentów w tym wyścigu. O zdobycie tytułu stanie w szranki, m.in. z Białymstokiem, który w konkursie startuje aż z trzema pomnikami, a także z Wrocławiem, czy Częstochową. Warto więc wejść na stronę Portalu Komunalnego i oddać swój głos na Piekarczyka. Na razie Elbląg zajmuje w głosowaniu drugie miejsce, tuż za Jarocinem.