Pomnik Piekarczyka najładniejszy w Polsce!

2017-12-04 12:02:17(ost. akt: 2017-12-04 12:04:35)
Piekarczyk przed Bramą Targową

Piekarczyk przed Bramą Targową

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Pokonał białostockiego "Pegaza", jarocińskiego glana, czy tarnowskiego kataryniarza. Zostawił w tyle rzeźby z Wrocławia, Częstochowy i Bydgoszczy. Elbląski Piekarczyk został uznany za najładniejszy pomnik w Polsce!
Pomniki postaci z bajek, znanych osobistości, upamiętniające wydarzenie czy współczesne rzeźby o niebanalnym kształcie – wiele polskich miast ma ciekawe, zaskakujące, czasem kontrowersyjne tego typu atrakcje. Z całą pewnością stanowią one nieodłączny element krajobrazu miejskiego. Portal Komunalny w listopadzie ogłosił właśnie konkurs na najpopularniejszy polski pomnik lub rzeźbę. Nominację otrzymało wtedy 10 miast, w tym Elbląg, który może pochwalić się pomnikiem popularnego Piekarczyka, który strzeże wrót Bamy Targowej na starówce.

— Legendarny Piekarczyk uchronił Elbląg przed atakiem Krzyżaków. Według przypowieści, Piekarczyk łopatą przeciął liny bram miejskich, dzięki czemu brama zamknęła się przed Krzyżakami, uniemożliwiając im zdobycie miasta Pomnik od blisko dekady stoi na elbląskim Starym Rynku pod Bramą Targową. Jest lubiany przez mieszkańców i turystów. Utrwalił się też zwyczaj pocierania Piekarczyka za nos, co ma przynosić szczęście, stąd jego nosek cały się świeci. Piekarczyk inspiruje również do nowej aktywności – imieniem „Biegu Piekarczyka” została nazwana impreza biegowa, która co roku odbywa się na elbląskiej starówce — pisał Portal Komunalny.

Głosować można było do niedzieli, 3 grudnia. W ostatecznym wyniku Elbląg i pomnik Piekarczyka otrzymał 1578 głosów (46 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Jarocin (27 proc., 927 głosów), a na trzecim – Białystok (14 proc., 482 głosy).

Laureat konkursu – Urząd Miejski w Elblągu – otrzymał półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”.