środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Leśnicy złapali nielegalnych bursztyniarzy

2017-12-05 09:26:03 (ost. akt: 2017-12-05 09:29:46)

Autor zdjęcia: arch. Nadleśnictwa Elbląg

Straż leśna Nadleśnictwa Elbląg w minionym tygodniu po raz kolejny udaremniła nielegalne pozyskanie bursztynu na Mierzei Wiślanej.


Dwukrotnie 30 listopada i 1 grudnia w trakcie wspólnie przeprowadzonych akcji z funkcjonariuszami posterunku policji ze Stegny udaremnili oni nielegalne wydobycie bursztynu wykonywane metodą wypłukiwania.

Zarówno 30 listopada jak i 1 grudnia strażnikom leśnym i policji udało się zarekwirować cały sprzęt służący nielegalnej działalności. Między innymi motopompy, węże strażackie, sztyce, koryta ,sita i inne drobne narzędzia oraz pozyskany urobek. Zarekwirowano także samochód osobowy na francuskich numerach rejestracyjnych oraz kule ortopedyczne. Jeżeli w wyniku aktualnie prowadzonego dochodzenia uda się ostatecznie ustalić sprawców, sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego w Malborku, a osobom nielegalnie pozyskującym bursztyn grozi kara grzywny bądź aresztu.
W ostatnim czasie to nie jedyne akcje zakończone sukcesem.

W minionym miesiącu dzięki współpracy straży leśnej ze strażą Graniczną funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn nielegalnie pozyskujących bursztyn w trzcinowisku, sprawa trafili do sądu.
W wyniku nielegalnego pozyskiwania bursztynu w środowisku leśnym powstają zniszczenia trudne do odwrócenia. Największemu uszkodzeniu ulega gleba. W trakcie poszukiwania wydobywany jest grunt ze sporych głębokości (wypłukiwanie bursztynu sięga nawet do 6 – 8 m w głąb ziemi), przy okazji mieszane są wszystkie warstwy gleby, przez co rośliny pozbawiane są niezbędnej do życia warstwy organicznej. Uszkadzany jest także system korzeniowy rosnących drzew, co może powodować obumieranie drzewostanów, a w konsekwencji gradację szkodliwych owadów i tworzenie się luk w drzewostanie.

Ponadto w trakcie prac często zaśmiecany jest las. Osoby trudniące się tym procederem często rozrzucają w lesie śmieci np. resztki poniszczonych plastikowych rur, starych węży strażackich, butelki, puszki i wiele innych. Zniszczenia te mają olbrzymią skalę, ze względu na to, że nielegalne prace wykonywane są w wielu miejscach, rozrzuconych na przestrzeni całej Mierzi Wiślanej. Porozsiewane po lesie dziury czasami dużych rozmiarów stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierzyny leśnej oraz drobnych organizmów.

Uwięzionym zwierzętom ciężko jest się wydostać z pułapki, ze względu na znajdujący się w wyrobiskach grząski i wilgotny piach. Odnotowany został przypadek uratowania przez ludzi Daniela, uwięzionego w takiej dziurze. Miejsca poszukiwań bursztynu stanowią także niebezpieczeństwo dla odwiedzających las turystów, których w sezonie urlopowym w lasach Mierzei Wiślanej jest bardzo dużo.
Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Źródło: Dziennik Elbląski