Frombork walczy z wodą. Na pomoc ruszyli... więźniowie z Elbląga

2017-12-07 16:00:58(ost. akt: 2017-12-07 16:28:17)

Autor zdjęcia: Areszt Śledczy w Elblągu

Areszt Śledczy w Elblągu rozpoczął akcję pomocową dla Fromborka walczącego z podtopieniami powstałymi na skutek intensywnych opadów deszczu
Niesprzyjająca aura pogodowa trwająca od września spowodowała w powiatach elbląskim i braniewskim dużo zniszczeń. Wskutek powodzi i podtopień ucierpiało wiele domostw i gospodarstw. Na terenie Fromborka, głównie w niższym tarasie miasta, nadal muszą być prowadzone prace polegające na oczyszczaniu rowów burzowych, udrażnianiu kratek burzowych, które są jednym z podstawowych zabezpieczeń w infrastrukturze przeciwpowodziowej.

Burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska zawarła porozumienie z Aresztem Śledczym w Elblągu reprezentowanym przez dyrektora ppłk Roberta Witkowskiego o nieodpłatnej pracy skazanych na rzecz organów administracji publicznej.

Elbląski areszt wyraził gotowość do udzielania pomocy zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, wpływających na bezpieczeństwo ludności takich jak: stany klęsk żywiołowych, skutki podtopień, powodzi i charakterystycznej dla miasta Fromborka tzw. „cofki Zalewu”, a także skutki działań sił przyrody: wiatru, deszczu, śniegu, burzy lub w innych sytuacjach uznanych przez miasto za kryzysowe i wymagające zaangażowania sił i środków Służby Więziennej.

— Naszym priorytetem jest ochrona społeczeństwa i zapewnienie bezpieczeństwa, więc elbląska Służba Więzienna jest wszędzie tam, gdzie nas potrzebują. Wspieramy nasze miasto Elbląg, ale też i okoliczne miejscowości, które znalazły się w trudnej sytuacji — mówi ppłk Robert Witkowski.

— Przy obecnej sytuacji hydrologicznej nadal istnieje ryzyko kolejnych zalań i podtopień, co wymaga systematycznej pracy w usuwaniu brudu i szlamu zalegającego w rowach burzowych i kratkach kanalizacyjnych. Jesteśmy wdzięczni za pomoc, jaką nam daje elbląski areszt, gdyż skazani wykonują kawał ciężkiej, dobrej roboty — mówi Zbigniew Stankiewicz, kierownik ds. interwencji kryzysowych miasta Fromborka.

— To ciężka praca fizyczna i w trudnych warunkach pogodowych, ale wiem że warto. Pomagając innym, pomagam też sobie. Jaki jest sens siedzenia w celi? Pracując myślę o szybszym powrocie do mojej rodziny — mówi Tomasz od roku przebywający w więzieniu.

Prace pomocowe na terenie Fromborka będą trwały do piątku.
Anna Downar, rzecznik prasowa Aresztu Śledczego w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. .... #2392940 | 79.186.*.* 7 gru 2017 20:14

    A wodociągi fromborskie , w tym czasie, o godzinie 9.40 zajmują się wynoszeniem mebli z domu byłej fromborskiej organistki. Cyrk we wsi!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz