Ferie w Elblągu. Jak dzieci mogą spędzić wolny czas od nauki?

2018-01-16 10:58:37(ost. akt: 2018-01-16 11:04:24)
Dzieci z półzimowiska w redakcji Dziennika Elbląskiego

Dzieci z półzimowiska w redakcji Dziennika Elbląskiego

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Prawie 14 tysięcy elbląskich uczniów w najbliższy poniedziałek rozpocznie ferie zimowe. Jak ciekawie i aktywnie mogą spędzić ten czas? Odpowiedzi na to pytanie może dostarczyć informator, którego egzemplarze trafiły już do szkół.
Blisko 140 tysięcy złotych wyda miasto na ferie zimowe. Z tych pieniędzy zostaną także sfinansowane półzimowiska, w których wezmą udział uczniowie, a także podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

— Półzimowiska zostaną zorganizowane w sześciu elbląskich szkołach podstawowych i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w dwóch turnusach. Pełna odpłatność za tę ofertę wynosi 90 złotych, z czego 50 złotych zostanie przeznaczone na wyżywienie uczniów, a 40 złotych stanowi dopłatę do organizacji. Decyzją pana prezydenta, grupy zorganizowane uczniów podczas ferii, będą mogły poruszać się komunikacją miejską za darmo — mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.

A warto się pospieszyć, bo na półzimowiska jest jeszcze wolnych nieco ponad 70 miejsc (w SP nr 4, 18 oraz w SOSW nr 1 na oba turnusy).

Władze miasta przekonują jednak, że również dzieci, dla których zabraknie miejsc na półzimowiskach i te niezrzeszone w żadnym klubie czy organizacji sportowej, mają szansę na atrakcyjne ferie. Ma to udowadniać informator, który trafił do rąk elbląskich uczniów.
— Znajdziemy w nim wykaz zajęć, w których dzieci i młodzież z elbląskich szkół będą mogli uczestniczyć przez dwa tygodnie, od 22 stycznia do 4 lutego. Pogoda nam sprzyja, więc może będzie okazja skorzystania ze śniegu i atrakcji z nim związanych — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Co czeka na tych, którzy zimowe ferie będą spędzali w mieście? Postawiono przede wszystkim na bogatą ofertę zajęć sportowo-rekreacyjnych. Te będą odbywały się we wszystkich obiektach miejskich. I tak, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, przygotował dla milusińskich ponad 170 godzin różnego typu zajęć: tenisa stołowego, piłki nożnej, ręcznej i siatkówki a także judo oraz turnieje sportowe.

— W organizację zajęć włączą się także sportowcy z naszych rodzimych klubów, m.in. Kram Stat Elbląg czy Meble Wójcik. Na zajęcia zapraszamy również na krytą pływalnię przy ul. Robotniczej, gdzie odbędą się zajęcia z siatkówki i koszykówki w wodzie. Tutaj będzie także działała strzelnica sportowa. Amatorzy łyżew będą się mogli ścigać na torze Kalbar, zaś wszystkich, którzy chcą nauczyć się bezpiecznej jazdy rowerem po śniegu zapraszamy na zajęcia Snowbike do Bażantarni. Po zakończeniu zajęć odbędzie się ognisko dla uczestników — mówi Andrzej Bugajny, dyrektor MOSiR w Elblągu.

Wachlarz swojej oferty rozkłada także Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ul. Kościuszki. Tutaj przygotowano m. in. zajęcia z gimnastyki i podstaw judo dla dzieci, zimowy turniej piłki siatkowej dziewcząt, a także Wojewódzki Turniej Sportowy w Bocce "Sportowa integracja" dla osób niepełnosprawnych (29.01, g. 10).

W myśl zasady "dla ciała i dla ducha" nie zapomniano również o ofercie kulturalnej. W organizację takich zajęć włączyły się Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria EL i wszystkie filie Biblioteki Elbląskiej. W programie przygotowano zajęcia dźwiękowo-wizualne, plastyczne, muzyczne, turnieje gier planszowych, szachy czy wspólne czytanie.

— W Młodzieżowym Domu Kultury będzie można np. nauczyć się gry na perkusji, flecie czy saksofonie, wziąć udział w warsztatach wokalnych czy zajęciach z grafiki, malarstwa bądź rzeźby. Spotkania będziemy prowadzić w budynkach przy ul. Bema i Warszawskiej. Możemy przyjąć nawet tysiąc dzieci na zajęcia — dodaje Edyta Lichacz, dyrektor MDK w Elblągu.

Za niewielką opłatą (4 zł) będzie można także kreatywnie spędzić czas w Galerii EL.
— Zorganizujemy m. in. warsztaty dźwiękowe z muzyki LOOP czyli pętla. Ze względu na specyfikę zajęć ilość miejsc jest tu ograniczona i konieczne będą wcześniejsze zapisy — mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor CSE Galeria EL. — Zapraszamy na ul. Kuśnierską ze smartfonem lub tabletem. Nauczymy się tworzyć proste animacje.

W placówkach Biblioteki Elbląskiej będzie można zabawić się w detektywa, poznać florę i faunę z różnych regionów świata a nawet posłuchać o tym, jak pracuje się w schronisku dla bezdomnych zwierząt.
as