Zatrucie czadem na Świerkowej. 48-letni mężczyzna nie żyje [zdjęcia]

2018-01-17 14:48:04(ost. akt: 2018-01-17 15:36:09)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Elbląscy strażacy zostali w środę wezwani na ul. Świerkową, gdzie jeden z mieszkańców zatruł się czadem. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej, nie udało się uratować życia 48-latkowi.
Strażacy zostali poinformowani o zdarzeniu w środę (17.01) około godz. 14. Na miejsce wysłano także pogotowie ratunkowe oraz policjantów. Mężczyzna, mieszkaniec ul. Świerkowej, został znaleziony nieprzytomny w wannie. Na miejscu trwała walka o jego życie, reanimację prowadził jeden z sąsiadów, a po przybyciu na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Niestety, 48-latek zmarł.

Trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla czyli CO, potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej to bezbarwny i bezwonny gaz, nieweryfikowalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

Obrazek w tresci


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czad #2435585 | 178.36.*.* 7 lut 2018 14:59

    JAK POWSTAJE TLENEK WĘGLA: gdy w otoczeniu czegoś co się spala jest za mało tlenu powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy i in. potencjalne źródła powstawania: stary piec (podgrzewacz) gazowy, piec z otwartą komorą spalania, kocioł na węgiel, kocioł gazowy, piec węglowy, piec olejowy, piec kaflowy, kominek, kuchnia gazowa i in. powody powstawania: - brak dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie - zanieczyszczenie, zużycie lub zła regulacja palnika gazowego - przedwczesne zamknięcie paleniska pieca lub kuchni - niedrożny (zapchany) lub nieszczelny przewód kominowy lub wentylacyjny - uszkodzone połączenie między kominem a piecem - niesprawna, źle zamontowana instalacja grzewcza - przy mroźnych temperaturach czy wietrznej pogodzie czad może się cofnąć do mieszkania (dlatego szczególnie niebezpieczny jest w sezonie grzewczym) UWAGA: w małych pomieszczeniach (np. łazience) bez sprawnych przewodów kominowych czy wentylacyjnych, śmiertelna dawka tlenku węgla może powstać już w ciągu minuty!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jasiu #2420337 | 94.254.*.* 17 sty 2018 23:11

    Kto zakladal mu ta indtalacje gazowa. Czy osoba zakladajaca instalacje poczuwa sie do winy i podpisuję sie pod ta praca. Nie wiezytelna praca instalacji gazwej

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)