Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Żeby przetrwały zimę... Modelarze z MDK zrobili nowe budki dla kotów

2018-01-19 13:25:49 (ost. akt: 2018-01-19 14:02:23)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Współpraca elbląskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami i modelarni Młodzieżowego Domu Kultury zaowocowała wykonaniem ze styropianu 12 budek dla kotów przez modelarzy MDK. Budki zostaną ustawione na terenie Elbląga.


Ocieplone styropianem budki pozwalają kotom wolno żyjącym znalezienie w miarę bezpiecznego i jednocześnie niekonfliktowego schronienia w mieście, umożliwiają przetrwanie przeciętnej zimy, szczególnie wtedy, kiedy koty są jednocześnie dokarmiane.

— Projekt rozpoczęliśmy w listopadzie. Dostaliśmy od TOZ-u materiały do wykonania budek, czyli styropian i klej, a także projekt graficzny budek, który już w trakcie pierwszych zajęć został nieco zmieniony. W ciągu następnych miesięcy razem z kilkunastoma moimi uczniami, wycinaliśmy, składaliśmy i lepiliśmy budki — opowiada Leszek Kapczyński, nauczyciel w MDK Elbląg, który koordynował wykonanie budek/

Jak się okazało, praca nie należała do najłatwiejszych.

— Mieliśmy nieco problemów z pocięciem styropianu i z jego sklejeniem. Do tego typu materiału nie można bowiem użyć kleju rozpuszczalnikowego, np. butaprenu, bo ten zwyczajnie spaliłby styropian. Pracowaliśmy na klejach polimerowych, które jednak mają to do siebie, że długo wiążą. Dlatego utwardzenie powstałych budek trwało nawet miesiąc — opowiada nauczyciel.

Ostatecznie, spod rąk modelarzy z MDK wyszło 12 styropianowych budek.

— Bardzo cieszymy się z efektu końcowego. Moi uczniowie poświęcili nad tym projektem dużo pracy: myślę, że placówki, w których się uczą mogłyby nagrodzić ich np. dodatkową punktacją do oceny z zachowania za pracę na rzecz ochrony zwierząt — dodaje Leszek Kapczyński.

We wtorek (16.01) ostatnie budki "zjechały" z taśmy produkcyjnej MDK-owskiej modelarni. Teraz zasiedlą je koci rezydenci.
as