Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Pierwsza taka operacja w szpitalu wojewódzkim. Obejrzyj zdjęcia!

2018-02-11 20:00:00 (ost. akt: 2018-02-09 13:47:35)
Zabieg polega na wykonaniu trzech pięciomilimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia

Zabieg polega na wykonaniu trzech pięciomilimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia

Autor zdjęcia: arch. WSzZ w Elblągu

Na Oddziale Ginekologiczno - Położniczym szpitala wojewódzkiego przeprowadzono pierwszą laparoskopową operację przezpochwowego usunięcia macicy. Dzięki tej metodzie Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych.


18 stycznia br. pod kierownictwem ordynator oddziału Hanicenty Rzepy oraz prof. Rafała Stojko z Katowic w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbyły się warsztaty z ginekologii miniinwazyjnej. Lekarze ginekolodzy doskonalili się w takich technikach jak: histeroskopia operacyjna, hysterectomia vaginalna i hysterectomia laparoskopowa.

Podczas warsztatów przeprowadzono pierwszy na oddziale zabieg laparoskopowego usunięcia macicy, dzięki czemu Elbląg dołączył do czołowych ośrodków w kraju.

Zabieg polega na wykonaniu trzech pięciomilimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia. Dzięki kamerze wprowadzonej przez jeden z portów i ośmiokrotnemu powiększeniu obrazu można wykonać zabieg w sposób bardzo precyzyjny. W konsekwencji zastosowania takiej metody uraz tkanek jest, jak na tak dużą operację, niewielki. Pacjentka nie wymaga dużej ilości leków przeciwbólowych, nie wymaga znieczulenia ogólnego, mniejsza jest też utrata krwi podczas operacji, już w 24 godziny po zabiegu czuję się naprawdę dobrze. Kobieta po usunięciu macicy przez pochwę nie ma żadnych widocznych blizn. Najczęściej już po dwóch dobach po operacji może opuścić szpital, a okres całkowitej rekonwalescencji to tylko 4 tygodnie.
oprac. na podst. informacji WSzZ w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB