Odwołali się od wyroku ws. gwałtu na tłumaczce. Chcą surowszych kar dla oskarżonych

2018-02-19 16:22:40(ost. akt: 2018-02-19 16:32:03)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Sąd Okręgowy w Elblągu przyjrzy się wyrokowi, jaki zapadł w procesie dotyczącym zgwałcenia tłumaczki podczas szkolenia w Kaliningradzie. Pełnomocnik kobiety żąda surowszych kar, a obrońca skazanego mężczyzny domaga się uniewinnienia swojego klienta.
Proces w sprawie zgwałcenia tłumaczki podczas szkolenia w Kaliningradzie toczył się w Sądzie Rejonowym w Elblągu. Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch byłych ratowników medycznych: Mariusz C. oraz Jarosław G. Sąd ogłosił wyrok w listopadzie ubiegłego roku. Jarosław G., któremu prokuratura zarzuciła dokonanie tzw. innej czynności seksualnej, został przez sąd uniewinniony. Mariusz C., drugi z oskarżonych mężczyzn, odpowiadał za zgwałcenie. Sąd skazał go na karę dwóch lat bezwzględnego więzienia. Ma także zapłacić poszkodowanej tłumaczce 10 tys. zł odszkodowania. Ten wyrok był jednak nieprawomocny i jak się okazuje nie zakończył tej sprawy.

Już krótko po jego ogłoszeniu wiadomo było, że apelację od wyroku wniesie pełnomocnik poszkodowanej kobiety.
— Wyrok w części jest satysfakcjonujący, choć o radości trudno mówić. Uniewinnienie, co do pierwszego czynu, jest naszym zadaniem nieuprawnione. Będziemy w grze do skutku, do tego momentu, kiedy będziemy mogli uznać, że orzeczenie jest dla nas satysfakcjonujące — zapowiadał mecenas Grzegorz Kucharski.

Sprawa stała się głośna w całym kraju. Głos zabrał także minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który w wypowiedzi dla onet.pl nazwał wyrok „kpiną z cierpienia kobiety”.
— Jej oprawcom należy się surowa kara, a nie łagodne traktowanie — podkreślał.

Na początku tego roku do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęły apelacje wszystkich stron tego procesu. Pełnomocnik tłumaczki żąda surowszych kar dla obu oskarżonych. Chce także wyższego, bo wynoszącego 100 tys. zł., zadośćuczynienia od Mariusza C. Pełnomocnik kobiety domaga się również uchylenia wyroku uniewinniającego Jarosława G. i przekazania tej sprawy do ponownego rozpoznania.

Wyrok z listopada zaskarżył również adwokat Mariusza C., skazanego za zgwałcenie tłumaczki. Domaga się uniewinnienia swojego klienta lub uchylenia wyroku i przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

Apelacje będzie rozpatrywał Sąd Okręgowy w Elblągu. Termin posiedzenia w tej sprawie nie został jeszcze wyznaczony.

Sprawa pokrzywdzonej tłumaczki dotyczy wydarzeń z września 2013 r., do których doszło podczas szkolenia z udziałem ratowników medycznych w Kaliningradzie. Kobieta pojechała tam w roli tłumaczki. Jak wynikało z jej relacji, w jednym z hoteli Mariusz C. dwukrotnie ją zgwałcił, a Jarosław G. zmuszał do wykonywania innych czynności seksualnych. Po powrocie do kraju kobieta powiadomiła o wszystkim policję. Po wydaniu pierwszego wyroku, obaj ratownicy medyczni pożegnali się z pracą.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w 2015 r. Wówczas Mariusz C. za gwałt został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, a Jarosław G. za tzw. inną czynność seksualną - na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Obaj mężczyźni mieli także zapłacić poszkodowanej odpowiednio 30 tys. zł i 10 tys. zł tytułem rekompensaty za doznaną krzywdę, a także zwrócić jej ponad 4,5 tys. zł. To wydatki, jakie rodzina kobiety poniosła wtedy z tytułu ustanowienia pełnomocnika. Skazani mieli również zapłacić połowę kosztów sądowych procesu. Ten wyrok został jednak uchylony, a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.
as

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rwacz kichy #2447295 | 188.146.*.* 24 lut 2018 09:30

  forum zdominowane przez pedofilów,gwałcicieli i inną swołocz.Ale wasze żałosne kwiki nie uratują odbytnic koleżków przed surowymi członkami sprawiedliwości ludowej

  odpowiedz na ten komentarz

 2. krzysztof #2445109 | 94.254.*.* 21 lut 2018 09:12

  Zboczency tacy jak ci tutaj w latach dziewiecdziesiatych i wczesniej nie dostawali wyrokow w zawieszeniu nie bylo takiej opcji ja nie jestem swiety spedzilem w zk pare lat za wyludzenia i jesli taki slodki chuj trafil do naszej celi w zk Kaminsk nie mial latwego zycia nie wspomne juz o pedofilach teraz takim zbokom daja zawiasy a jak juz trafi do zakladu karnego to automatycznie idzie na cele chronione i nikt poza wydajacymi posilki nie ma do niego dostepu powinni zboczencom wy...ac po czworce do odsiadki to by im sie ruchac odechcialo

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wieloletnie wyroki dla zboczeńców! #2444808 | 83.31.*.* 20 lut 2018 18:46

  Wieloletnie wyroki dla zboczeńców! Minusowanie wam nie pomoże żałośni zwyrodnialcy!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 4. § #2444645 | 37.201.*.* 20 lut 2018 13:47

  Nie wiem jacy ludzie zminusowali moj komentarz. Przeciez ja w nim nie bronilam tych patoli-gwalcicieli. Moze ktos nie zrozumial co pisalam. Chcialby ktokolwiek kto ma corke, zone, matke , siostre i sedzia ktory wydal wyrok , zeby byly tak male wyroki oglaszane, bo ja nie. Niewazne w jakich okolicznosciach to bylo, gwalt jest zawsze gwaltem jak kradziez kradzieza. No ale Olsztyn ma ex prezydenta , ktory tez czeka na wyrok lub przedawnienie, wiec te miasto sie przyzwyczaja do gwaltow jak do chleba powszedniego. Mimo , ze sie niektore sprawy przedawnily u Malkowskiego, a na inna czeka po odwolaniu to mimo wszystkiego jest radnym i nikomu to nie przeszkadza , anawet daja go na kandydata prezydenta. Ludzie , ludziom zgotowali ten los.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Zwyrodnialcy powinni na długie lata trafić do #2444638 | 213.184.*.* 20 lut 2018 13:29

  Zwyrodnialcy powinni na długie lata trafić do więzienia! Daję komentarz w tytule, ponieważ zwolennicy gwałcicieli "minusują" wypowiedzi niezgodne z ich chorym i obrzydliwym światopoglądem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)